Anna Karenina — Teatr Jaracza w Olsztynie

3 października 2018 r. przeżyłem piękny, wzruszający wieczór. Wszystko za sprawą Radia Olsztyn. W urodzinowym konkursie wygrałem podwójny bilet do Teatru Jaracza w Olsztynie na spektakl Anna Karenina w inscenizacji  Janusza Kijowskiego.

Annę Karen­inę zna chy­ba każdy, kto choć trochę intere­su­je się lit­er­aturą i ogól­nie… sztuką. Ktoś, kto nawet nie czy­tał powieś­ci Lwa Tołs­to­ja, ma własne wyobraże­nie tej postaci.

Dla mnie Anna Karen­i­na to sym­bol femme fatale, która zabi­ja swo­ją miłoś­cią nie mężczyzn, którzy się w niej kocha­ją, ale siebie.

Widzi­ałem kil­ka adap­tacji fil­mowych tej powieś­ci. Chy­ba najbardziej przy­padła mi do gus­tu ta z 1997 roku z Sophie Marceau, w roli głównej. Cóż… jako mężczyz­na mogę stwierdz­ić, że ten typ urody bard­zo mi odpowia­da.

Doty­chczas trud­no mi było wyobraz­ić adap­tację teatral­ną tej powieś­ci, dlat­ego szedłem na spek­takl w Teatrze Jaracza nastaw­iony… pesymisty­cznie. Szcz­erze… spodziewałem się flaków z ole­jem.

Jak na niedużej w grun­cie rzeczy sce­nie, pokazać przepych w jakim żyła eli­ta carskiej Rosji i jej przestrze­nie? Jak bez fil­mowych trick­ów spraw­ić, by akc­ja tej psy­cho­log­icznej powieś­ci była wart­ka i nie nudz­iła widza?

Janusz Kijows­ki znalazł sposób. Anna Karen­i­na na sce­nie Teatru Jaracza to w zasadzie musi­cal! Kilka­naś­cie piosenek — autorstwa znakomitej pary: Jerzy Satanows­ki i Jan Wołek — z których kil­ka mogło­by być niezły­mi hita­mi spraw­ia­ją, że czas mija szy­bko, i z dużą rozkoszą dla oka i ucha. I nie przeszkadza­ło mi, że utwory były śpiewane z play­backu.

Dobra gra aktorów — na odtwór­ców głównych ról zagłosowałem w konkur­sie — piękne stro­je, udana scenografia wspar­ta efek­ta­mi spec­jal­ny­mi, których doty­chczas w teatrze nie widzi­ałem — to wszys­tko spraw­iło, że spęd­zone w teatrze pon­ad trzy godziny uważam za bard­zo udane.

Polecam wszystkim wizytę w Teatrze Jaracza w Olsztynie.  Anna Karenina to powieść, której fabułę zna każdy bibliofil. Olsztyński spektakl to wartość dodana do historii życia i tragicznej miłości Anny Kareniny.

 

2 myśli na temat “Anna Karenina — Teatr Jaracza w Olsztynie

 • 14 października 2018 o 19:28
  Permalink

  Zapew­ni­am Pana że śpiewamy na żywo :))

  Odpowiedz
  • 14 października 2018 o 23:18
   Permalink

   Dzięku­ję! Panie Marcinie… sor­ry… ale mimo wszys­tko nie wierzę! 😉 Za dobrze to wszys­tko brzmi­ało i dało się słyszeć kilka­krot­nie… pewien dyso­nans… szczegól­nie na samym wstępie utworów. A jeżeli naprawdę na żywo śpiewa­cie… to cha­peau bas! Poproszę o zaprosze­nie… to może uwierzę, jak zwrócę szczegól­ną uwagę na ten aspekt spek­tak­lu 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *