wtorek, 16 kwietnia, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Jak pisałem to wiedziałem, jak skończyłem to zapomniałem! Selim Chazbijewicz

Byłem święcie przekonany, że na kolejnej Rozmowie o Ojczyźnie usłyszę przede wszystkim, jaki to model pedagogiki narodowej zaserwuje nam PiS, po wygraniu jesiennych wyborów do parlamentu.

Przed rozpoczęciem Rozmowy o Ojczyźnie rozdano sierpniowy numer Debaty, w którym jest – jak zwykle – kilka ciekawych artykułów. “Debatę” czytam nie od dzisiaj, a mimo wszystko zaskoczyło mnie motto, na które wcześniej nie zwróciłem uwagi:  Tylko prawda jest ciekawa – Józef Mackiewicz.

Profesor Selim Chazbijewicz rozpoczął swoją pogawędkę od teorii zagadnienia. Omówił “myśl polityczną”, “ideologię polityczną”, “doktrynę polityczną” i “program polityczny”. Profesor nic nie powiedział o znaczeniu “programu politycznego”. Moim zdaniem – i wcale tu nie powielam opinii Pawła Kukiza – ja to głosiłem od wyborów samorządowych, każdy “program polityczny” to bajka dla dorosłych.

Następnie profesor przeszedł do historii. Korzenie myśli narodowej – nie tylko polskiej – profesor wywodzi z romantyzmu. To romantyzm wykształcił nowoczesne pojęcie narodu i państwa, które jest własnością narodu. Profesor przypomniał zasługi dla rozwoju idei narodu Johanna Herdera, niemieckiego filozofa, który urodził się w Morągu.

Dosyć szczegółowo profesor omówił rolę Adama Mickiewicza w tworzeniu polskiej myśli narodowej. Mi najbardziej spodobała się dykteryjka o “Widzeniu Księdza Piotra” z  “Dziadów cz. III”. Kiedy spytano Adama Mickiewicza, kogo miał na myśli, pisząc słynny wers o Mesjaszu: Z matki obcej: krew jego dawne bohatery, a Imię jego będzie czterdzieści i cztery, to wieszcz ponoć odpowiedział: jak pisałem to wiedziałem, jak skończyłem to zapomniałem!

Historii było tyle, że starczyło na 34 minuty pogawędki profesora. W ostatniej minucie dowiedziałem się, że profesor wiąże wielkie nadzieje w propagowaniu pedagogiki narodowej przez obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudę, a zdrowo rozumiane wychowanie obywatelskie z pewnością będzie wdrażane w szkołach, po wygraniu wyborów przez PiS.

Zainteresowanych tematem zapraszam do odsłuchania poniżej zamieszczonego nagrania, a także do lektury artykułu prof. Selima Chazbijewicza w sierpniowej “Debacie” zatytułowanego Pedagogika narodowa. Po zasadniczej części pogadanki, z sali padły dyskusyjne tezy i pytania do profesora… ale o tym… wkrótce. Jak pisałem to wiedziałem… dobre! 😉

 

 

4 komentarze do “Jak pisałem to wiedziałem, jak skończyłem to zapomniałem! Selim Chazbijewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *