Tak się przechodzi do historii sportu!

Turniej Czterech Skoczni – najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich. Zawody rozgrywane są na skoczniach w Niemczech (Oberstdorf, Garmisch-Partenkirchen) i Austrii (Innsbruck, Bischofshofen), na przełomie roku.

Konkurs w Ga-Pa rozgrywany jest zawsze 1 stycznia. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobył największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach łącznie.


Turniej rozgrywany jest od 1953 i dzisiaj zakończyła się jego 65-ta edycja. Do dzisiaj – z polskich skoczków narciarskich – zwycięstwo w TCS miał wpisane w sportowym CV tylko Adam Małysz w sezonie 2000/2001.

W edycji 2002/2003 Adam Małysz zajął 3 miejsce i to były wszystkie medalowe pozycje wywalczone na niemiecko-austriackich skoczniach.


Konia z rzędem temu, kto przewidział, że w tej edycji dwóch Polaków zajmie dwa pierwsze miejsca! O ile zwycięstwo Kamila Stocha można było prognozować, to drugie miejsce Piotra Żyły jest… super niespodzianką!

Mało tego. Maciej Kot zajął czwarte miejsce! A wszystko to, oczywiście zasługa samych skoczków, ale tym razem naszym skoczkom pomogła… waleczność Daniela Tande.

Norweg postawił wszystko na jedną kartę i popełnił błąd, który omal nie zakończył się upadkiem. Ten skok zepchnął go na trzecie miejsce, i to można określić jego szczęściem w nieszczęściu.

Kamil Stoch zwyciężając w TCS dołączył do elitarnego grona skoczków, którzy zdobyli  Wielkiego Szlema w skokach narciarskich. Zdobyciem mistrzostwa świata, mistrzostwa olimpijskiego i kryształowej kuli za Puchar Świata wraz z tryumfem w TCS, dotychczas mogło się szczycić tylko czterech skoczków.

Tak się przechodzi do historii polskiego i światowego sportu! Gratuluję postawy w Turnieju Czterech Skoczni wszystkim polskim skoczkom. Prowadzimy w Pucharze Narodów i oby tak do końca sezonu. No i tegoroczne Mistrzostwa Świata mogą być pod nasze dyktando! Oby! Czego Wam i sobie życzę 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *