czwartek, 28 marca, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Warsztaty informacyjne, czy dezinformacyjne? Konrad Nowak i Jacek Pachucki

20 kwietnia 2017 r. odbyły się Warsztaty Informacyjne w sprawie budowy w Olsztynie elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym, czyli – pisząc najprościej jak to możliwe – na śmiecie. Organizatorem warsztatów był olsztyński MPEC.

Na te Warsztaty Informacyjne zapraszałem – mieszkańców Olsztyna – już co najmniej od tygodnia.

Sam także zamierzałem w nich wziąć udział, by później przedstawić rzetelne informacje uzyskane od ekspertów z firm konsultingowych, którzy tę inwestycję przygotowywali.

Lista ekspertów była bardzo ciekawa.

Mnie najbardziej interesowało, co o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym przy realizacji tej inwestycji może powiedzieć Agata Kozłowska z Investment Support, której rolę w tym projekcie opisała Marianna Hołubowska w artykule Partnerstwo Publiczno-Prywatne, czy Pajęczyna Powiązań Politycznych?

Podobnie interesujące mogły być wypowiedzi na temat finansowania tej inwestycji Joanny Budzińskiej-Lobing z Polskiego Funduszu Rozwoju i Ireneusza Kowalewskiego z Experto Credite.

Moje nadzieje na ciekawe wypowiedzi ekspertów szybko prysły. Przed wejściem na salę, gdzie odbywały się Warsztaty Informacyjne, zostałem poproszony o wpisanie się na listę uczestników.

Jedną z rubryk do wypełnienia podpisem była zgoda na akceptację Regulaminu Warsztatów Informacyjnych. Polecam uwadze szczególnie punkt 6 i 7!

Mój pobyt na warsztatach – jako dziennikarza – nie był jednak stracony. Prezes Zarządu MPEC Olsztyn Konrad Nowak, odpowiedział na moje pytanie:

Jaka jest Twoja prawda o tych warsztatach?

Także na to pytanie odpowiedział Jacek Pachucki ze stowarzyszenia Chrześcijańska Wspólnota Samorządowa, który nie został uczestnikiem warsztatów, gdyż nie zgodził się z zapisami Regulaminu przedstawionego mu do akceptacji.

Warsztaty Informacyjne w sprawie budowy w Olsztynie:

elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym, pochodzącym z frakcji palnej odpadów komunalnych

– według organizatora MPEC Olsztyn, miały na celu przekazanie dla:

wszystkich odbiorców ciepła z sieci miejskiej oraz osób zainteresowanych uzyskaniem rzetelnych i wiarygodnych informacji o projekcie.

Tu muszę wyrazić swoje dziennikarskie bezgraniczne zdumienie postawą organizatora Warsztatów Informacyjnych.

Dlaczego rzetelne i wiarygodne informacje o projekcie zostały opatrzone w Regulaminie zapisami, które praktycznie uniemożliwiają ich publikację?!

To jest transparentność projektu realizowanego za publiczne fundusze, przez spółkę miejską? Gratuluję poczucia humoru.

W dokumentacji projektu z pewnością zostanie odnotowane:

Kolejne „konsultacje społeczne” się odbyły i odniosły potężny sukces medialny!

Ciekawe ile zainkasowali eksperci za swoją pracę?

 

CO ZROBIĆ Z "SZUBIENICAMI"?
88 votes · 88 answers

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *