niedziela, 21 lipca, 2024
Życie Olsztyna

Bóg przychodzi! My pędzimy i zapominamy o najważniejszych sprawach!

W tym roku Święta Bożego Narodzenia przychodzą szybko, tylko po trzech tygodniach adwentu. Jakby to było znakiem naszych czasów. Pędzimy i w pośpiechu zapominamy o najważniejszych sprawach. Boże Narodzenie jest okazją nie tylko do duchowych przeżyć, ale też do przystopowania i refleksji.

W oczekiwaniu na ostateczne przyjście Boga, corocznie świętujemy pamiątkę przyjścia Boga na świat.

Bóg stał się człowiekiem w małym miasteczku o symbolicznej nazwie Dom Chleba, hebrajskim Betlejem.

Chociaż nazwa i miejsce stało się przez to wielce czcigodne, to w tamtych czasach nie cieszyło się dobrą sławą. Ryzykownie było wychodzić po zmroku na ulicę.

Przyjście Jezusa na świat w takim miejscu, było zapowiedzią jego działania w dorosłym życiu.

Nie przychodził do ludzi dobrych, lecz do celników i grzeszników:

Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają – Mt. 9.11

Zarzucali mu to faryzeusze. Najbliżsi uczniowie także robili mu o to wymówki, nie dostrzegając, że cały czas był z nimi blisko.

Tamten świat jawi się nam dosyć prymitywny, surowy, a nawet brutalny, z jego niehumanitarnymi zasadami – krwawymi wojnami, surowymi i strasznymi karami dla przestępców.

Z filmu pamiętamy szpaler tysięcy ukrzyżowanych po klęsce Spartakusa, wzdłuż głównej drogi prowadzącej do Rzymu.

Jezus poniósł taką samą, męczeńską śmierć.

Czy obecny Świat prezentuje się nam cokolwiek lepiej? Gdy człowiek człowiekowi zgotował kilkudziesięciomilionową Golgotę Wschodu i Zagładę Zachodu?

Czy dzisiaj, w postępowym XXI wieku Świat jest już wspaniały?

Gdy oświecony człowiek sprawia milionową Golgotę Dzieci przed Narodzeniem poświęcając je Molochowi?

Trzeba to mieć na uwadze, wspominając Narodzone Boże Dziecię. Dzisiaj Bóg też przychodzi na świat, aby naprawiać to, co człowiek zepsuł.

A z naszej strony warto, szczególnie teraz, przy okazji Bożego Narodzenia, prosić Go o to w codziennej Modlitwie za Ojczyznę, której nauczył nas, zatroskany o sprawy Narodu i Państwa Polskiego – Ksiądz Piotr Skarga:

Boże, Rządco i Panie narodów, z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, chwałę przynosiła Imieniowi Twemu a syny swe wiodła ku szczęśliwości.
Wszechmogący, wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy Jej i ludowi Twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie.
Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, rządy Kraju naszego sprawujące, by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Antoni Górski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *