poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Zdrowie

Co grozi rodzicom za uchylanie się od obowiązku szczepienia dzieci?

Janusz Dzisko – dyrektor WSSE w Olsztynie – na spotkaniu 24 października 2016 r., przedstawił regulacje prawne aktualnie obowiązujące w zakresie szczepień dzieci. Powiedział jakie szczepienia dzieci są obowiązkowe i co grozi rodzicom, za uchylanie się od tego obowiązku.

Ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych i zagrożeniach z 2008 roku. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego tzw. kalendarz szczepień, co roku jest wydawany ten komunikat, mówiący o tym, jakie szczepienia będą realizowane w następnym roku. On co roku się zmienia.

Zawartość tego kalendarza podyktowana jest głównie sytuacją epidemiologiczną, jeżeli chodzi o choroby zakaźne w kraju. I nie tylko w kraju. Jest podyktowany również możliwościami finansowymi. 

W przypadku, gdyby dochodziło do uchylania się od tych szczepień, to my mamy ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kodeks postępowania administracyjnego.

Jeżeli chodzi o nakładanie grzywien to w większości województw te kompetencje ma wojewoda. W naszym województwie zostało podpisane porozumienie.

Wojewoda scedował ten obowiązek na państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. 

Wiek dzieci i rodzaj szczepionek. Wiek dzieci określa głównie kalendarz szczepień. Rodzaje szczepionek… to tych szczepionek jest  bardzo dużo. W zależności od tego, w jaki sposób dziecko jest prowadzone… na podstawie szczepień podstawowych… bądź też szczepione są szczepionkami poliwalentnymi

 

 

źródło: facebook
źródło: facebook
Ku Prawdzie: Dziękuję! Znaczy… z dyrektora WSSE to niezły… kłamczuszek? 😉

4 komentarze do “Co grozi rodzicom za uchylanie się od obowiązku szczepienia dzieci?

 • Żałuję, że nie było takiej wiedzy (o odmowie) za moich czasów t.j. około 20 lat temu i moje dziecko było szczepione obowiązkowo.Od początku miało objawy NOP aż do dziś.Ale lekarze nigdy nie uznali powikłań jako poszczepienne.

  Odpowiedz
  • Dziękuję! No cóż… przeszłości nie zmienimy… co nie oznacza, że ja też czegoś… nie żałuję 😉

   Odpowiedz
 • Oczywiście można się skutecznie bronić znając praktykę stosowaną przez urzędy. Wsparcie w grupie na FB o nazwie Grzywna za brak szczepień. STOP NOP oferuje bezpłatną pomoc prawnika dla osób, którym nałożono grzywny. Niezwykle ważne jest wysłanie odwołania w ciągu 7 dni od odebrania postanowienia o nałożeniu grzywny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *