sobota, 18 maja, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Coraz więcej rezerwistów wraca do wojska – zdecydowali się na WOT

Ponad 100 ochotników zgłosiło się na szkolenie wyrównawcze realizowane przez 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej. Jest to największe do tej pory przyjęcie kandydatów w Brygadzie, którym rzemiosło wojskowe jest już znane.

W sobotni ranek pod bramę jednostki 45 Olsztyńskiego Batalionu Lekkiej Piechoty zgłosili się ochotnicy z całego regionu Warmii i Mazur na tzw. szkolenie wyrównawcze, które przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, a więc tych, którzy już byli w wojsku, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jest ono realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmuje cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni).

Szkolenia w 4W-MBOT odbywają się blisko miejsca zamieszkania, co pozwala pogodzić służbę w wojsku, z życiem zawodowym i rodzinnym.

Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w kalendarzu.

Bez wątpienia, rodzaje szkoleń przygotowane przez WOT, są innowacyjnym rozwiązaniem dla tych, którzy czują potrzebę służby ojczyźnie, jednocześnie pozwalają na rozwój w życiu cywilnym.

Z takiej alternatywy skorzystał ochotnik Łukasz, dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, który po agresji Rosji na Ukrainę postanowił jak najszybciej złożyć deklarację do Terytorialnej Służby Wojskowej.

Łukasz i pozostali ochotnicy przez najbliższe cztery weekendy doskonalić będą postawy strzeleckie, strzelanie z karabinka MSBS Grot, terenoznawstwo, udzielanie pierwszej pomocy medycznej oraz zielonej taktyki, co jest wprowadzeniem nowych Terytorialsów w kolejne etapy, które otwierają 3-letni cykl szkoleń.

W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni

– zaznacza pełniący czasowo obowiązki dowódcy 45blp w Olsztynie, mjr Paweł Saletra.

Ponadto każdy żołnierz TSW musi przejść obowiązkowe ćwiczenia w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego.

Terytorialsi docelowo zasilą szeregi batalionu w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Braniewie i Ełku, wchodzących w strukturę 4 BOT.

Na Warmii i Mazurach służy już ponad 3 tys. żołnierzy, a już 7 października rusza kolejne szkolenie podstawowe.

Co należy zrobić by wstąpić w szeregi 4 BOT?

Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie.

Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT.

Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia.

Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

 

st. szer. Sabina MAZUREK – Sekcja Komunikacji Społecznej

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *