czwartek, 25 lipca, 2024
KsiążkaKultura

Dawny Morąg… – Sonia Solarz-Taciak i Piotr Taciak

Dzisiaj, zupełnie przypadkowo – idąc na spotkanie z Paulem Cameronem – trafiłem do Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Zbieg okoliczności, szczęśliwy dla mnie, jako dziennikarza Stanisława Olsztyna, pisującego o wydarzeniach w moim grodzie 😉 

Wszedłem do Galerii i trafiłem na końcówkę spotkania z autorami książki: Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach Sonią Solarz-TaciakPiotrem Taciakiem.

Spotkanie prowadził Tadeusz Prusiński.

Gdy zorientowałem się, że może jeszcze coś ciekawego uda mi się utrwalić, wyciągnąłem z pokrowca aparat i nagrałem krótki film.

Już w domu pogrzebałem w internecie i na stronie Zespołu Szkół Licealnych w Morągu znalazłem ten tekst:

W Oficynie Wydawniczej „Retman” czeka przygotowana do druku książka „Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach”. Jej autorami są Piotr i Sonia Taciak, redaktorem zaś Tadeusz Prusiński.

Piotr i Tadeusz to absolwenci morąskiego liceum, obaj mieszkają dzisiaj w Olsztynie. „Dawny Morąg” to albumowa praca ukazująca miasto przed 1945 rokiem, jego dzieje, architekturę i mieszkańców.

Książka, przygotowana do wydania na najwyższym poziomie edytorskim, zawiera sto, często nieznanych ilustracji i obszernych opowieści do nich. P

o prostu dawny Morąg w ilustrowanej, historycznej, dobrze napisanej pigule. Praca wzbogacona została o indeksy (nazw geograficznych, dwujęzyczne spisy ulic) oraz szczegółowe informacje o pochodzeniu ilustracji.

Książka piękna i potrzebna, do tego w twardej oprawie, albumowego formatu (19,5×28,5 cm), w kolorze, przygotowana do druku na papierze świetnej jakości. 

W Oficynie „Retman” (www.mojabibliotekamazurska.pl) takie książki mają już Węgorzewo i Dąbrówno. W przypadku tej drugiej miejscowości aktualny jest czas przeszły, bo cały nakład rozszedł się w ciągu kilku miesięcy.

I chyba wszystko jasne 😉 Dawny Morąg w stu ilustrowanych opowieściach to z pewnością książka dla każdego mieszkańca Morąga. Także dla każdego miłośnika historii Warmii. Gratuluję autorom… samozaparcia. Życzę dalszych sukcesów w dokumentowaniu historii miejscowości z powiatu morąskiego. Książka wydana, i co dalej? Pytał się Tadeusz Prusiński. Odpowiedział Piotr Taciak. TV Ku Prawdzie utrwaliła 😉

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *