piątek, 29 marca, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Dzięki postawie sędziów, próba anarchizacji życia w Polsce się nie powiodła!

26 września 2018 r. – wraz z Andrzejem AdamowiczemEcho Purdy – udałem się do Sądu Rejonowego w Olsztynie, by porozmawiać z sędzią dr Maciejem Nawackim. Maciej Nawacki został Prezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie w grudniu ubiegłego roku, po przeglądzie pracy wszystkich Sądów w Polsce dokonanym przez Zbigniewa Ziobro Ministra Sprawiedliwości. Przypominam, że olsztyński sąd uplasował się na 271 pozycji w rankingu sprawności Zbigniewa Ziobry, o czym pisałem w artykule: A. Bartczak odwołany. Kto posprząta stajnię Augiasza?

Panie Prezesie – mija 10 miesięcy od momentu, kiedy został pan powołany na Prezesa. Co panu udało się – przez te 10 miesięcy – usprawnić w pracy Sądu Rejonowego w Olsztynie?

Maciej Nawacki:

Przede wszystkim nie są to zmiany, które mogą wydawać się – w pewnym sensie – absorbujące czy fascynujące.

Zmiany te, które wprowadzamy sprowadzają się do zarządzania kadrami. Czyli dostosowywania kadr w zależności od potrzeb w konkretnych wydziałach. 

Żeby obciążenie było równe, co pozwala na przyspieszenie rozpoznawania spraw, zwiększenie efektywności. Tego nie widać… w sensie spektakularnych zmian. 

Ze zmian większych. Połączyliśmy trzy wydziały karne w jeden wydział. Po to, żeby umożliwić losowanie wszystkich spraw przez wszystkich sędziów karnistów. Teraz losują i wykroczenia, i sprawy karne. To wyrównuje obciążenie między sędziami…

Skutkuje to także tym, że jest rzeczywista losowość przydziału spraw. Sprawa trafi nie do jednego z czterech sędziów, a do jednego z czternastu sędziów…

Czy w statystyce już jest odbicie, czy nie?

W statystyce widać zmiany, jeżeli chodzi o sprawy cywilne. Tam zmniejszyły się referaty sędziów.  Widać też ruch, jeżeli chodzi o sprawy rejestrowe w KRS-ie. Nastąpiła poprawa ilości spraw rejestrowanych. Na bieżąco są rejestrowane sprawy najważniejsze.

Nastąpiła też drobna poprawa… w księgach wieczystych. Od stycznia 2019 roku mamy przyznane 2 nowe etaty, które pozwolą nam na zwiększenie efektywności. 

Aczkolwiek w księgach wieczystych czeka nas duża zmiana. Szacujemy – 40 tysięcy wpisów – związanych z przekształceniem wieczystego użytkowania w prawo własności...

Reasumując: przeciętny klient Sądu jeszcze nie odczuwa tej zmiany…

Może odczuć choćby rejestrując spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dokonując wpisu o zmianie zarządu… Może to odczuć w zakresie spraw wykroczeniowych… 

Na pewno powinno być odczuwalne, jeżeli chodzi o sprawy gospodarcze. Dawniej czekano na wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy nawet 8 – 9 miesięcy.  Teraz okres ten ulega skróceniu, mimo zwiększania się ilości spraw… 

Panie Prezesie – czy dzisiejsza sytuacja wokół Sądów wywoła jakieś reperkusje w odniesieniu do funkcjonowania Państwa i społeczeństwa w przyszłości?

Jeżeli chodzi o funkcjonowanie sądów powszechnych to ta bieżąca sytuacja się nie przekłada na sposób funkcjonowania tych sądów. Bowiem spór toczy się o Sąd Najwyższy.  

Izba Dyscyplinarna została uruchomiona. Czekamy na uruchomienie Izby Spraw Nadzwyczajnych. Jeżeli ta Izba zostanie uruchomiona, to będzie pozytyw. Obywatele będą mogli wzruszać te sprawy, gdzie ludzie zostali dotknięci określoną niesprawiedliwością! (To coś dla mnie! – przyp. KP )…

Spór… o wiek emerytalny sędziów, o panią Prezes SN… nie powinien rzutować na pracę sędziów, więc dla obywateli nie powinno być negatywnych zmian. 

Dzięki postawie sędziów – przede wszystkim – którzy rozsądnie podchodzą do tego rodzaju sporów, nie rozlała się fala w Polsce, jakichś pytań prejudycjalnych, związanych z zawieszeniem postępowań… Ta próba anarchizacji życia w Polsce się nie powiodła! I bardzo dobrze. 

Cała wypowiedź Prezesa na poniższym filmie.

 

 

Jeden komentarz do “Dzięki postawie sędziów, próba anarchizacji życia w Polsce się nie powiodła!

  • Ja niestety mam wątpliwości, kto w dzisiejszych czasach anarchizuje sądy. Dla Pana Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, Macieja Nawackiego jest to oczywiste.
    Moje poglądy w tej sprawie są odmienne!!!
    Andrzej Adamowicz Echo Purdy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *