Dziennikarze służą temu, kto płaci! Łukasz Adamski

Przed zadaniem pytania zaproszonym gościom, Jan Rosłan przedstawił kłamliwe informacje, które pojawiły się ostatnio w mediach. Informacja o śmierci papieża Benedykta XVI, ukazała się na dwóch portalach: onet.pl i republika.

Na naszym olsztyńskim podwórku. Fałszywe lub niepełne informacje o Dniach Seweryna Pieniężnego zamieściła Gazeta Olsztyńska. Także portal olsztyn24 zamieścił kłamliwą i niepełną informację o tych wydarzeniach.

Skąd się biorą tak fałszywe informacje na portalach, świadome przeinaczanie, niedoinformowanie albo pomijanie, między innymi także Dni Seweryna Pieniężnego przez niektórych wydawców, niektóre media?

Ireneusz Iwański: (skrót KP)

Dzisiaj nie ma dziennikarstwa! Dziennikarstwo to jakiś zabobon, jak twierdził ze 30 lat temu ksiądz profesor Bocheński. Zgadzam się z tym wszystkim, co ksiądz profesor napisał. 

Nie ma dziennikarstwa. Mamy ludzi, którzy źle informują, nie informują. To jest produkt, który udaje trochę gazetę, trochę radio i również stację telewizyjną. 

Gazeta nie jest gazetą, tylko produktem reklamowym. Najważniejsze jest to, ile wydawca zarobi. 

Mamy dzisiaj do czynienia z erą freelansera w dziennikarstwie. Wolnego strzelca, który musi gdzieś tam zarobić i się utrzymać. Ja współczuję tym wszystkim, którzy mają etaty w takich tytułach, jakich wspomniałem na początku…

Muszą zaspakajać potrzeby nie czytelników, a wydawców. Wydawca sobie życzy, że ma być tak i tak, o tym i o takim…

Łukasz Adamski

Wypowiedź Łukasza Adamskiego była równie ciekawa, obfitująca w przykłady z wieloletniego już doświadczenia zawodowego dziennikarza, i można ją podsumować stwierdzeniem, które wypowiedział: dziennikarze służą temu, kto płaci!

Zapraszam Was wszystkich do obejrzenia całych wypowiedzi doświadczonych dziennikarzy, byście wiedzieli, że nie ma już wolnych dziennikarzy na etatach!

I pocieszająca wiadomość przekazana przez Łukasza Adamskiego. Tomasz Lis dostał ultimatum od koncernu Axel Springer. Jeśli nie podniesie nakładu Newsweeka to wyleci z naczelnego! Czyli jest pewne, że wkrótce Tomasz Lis będzie szukał nowego… pracodawcy 😉

To wszystko, co mówili doświadczeni dziennikarze na tej debacie, bardzo koresponduje z tekstami Jerzego Jaśkowskiego: Papugi zwane dziennikarzami. i Kupno dziennikarza tańsze od prostytutki. Dziennikarze służą temu, kto płaci! Hm… mi nikt nie płaci! Znaczy nie jestem dziennikarzem?! Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jestem ignorantem, jak to stwierdził SKRYBA w Debatce. Dziękuję księże Janie za słowa… PRAWDY 😉

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *