czwartek, 25 lipca, 2024
Jaka jest Twoja prawda?

Prof. Grzegorz Kucharczyk w Olsztynie o encyklice Humanae vitae

13 września 2018 r. – Prof. Grzegorz Kucharczyk na zaproszenie klubu Polonia Christiana, w 50 rocznicę publikacji, przybliżył mieszkańcom Olsztyna encyklikę papieża Pawła VI Humanae vitaeO zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (25.07.1968 r.) – nazywaną przez oponentów: Encykliką od pigułki.

Prof. Grzegorz Kucharczyk:

Encyklika Humanae vitae to jest wyjątkowy dokument, który po pierwsze: został ogłoszony w wyjątkowym czasie – rok 1968 uważany jest za wyjątkowy, rok symbol.

Drugi kontekst, który sprawia, że ta encyklika jest bardzo ważna, trzeba się nad nią pochylić.

Ponieważ ona, jak chyba żaden inny dokument magisterium Kościoła w XX wieku – zwłaszcza w tym okresie po II wojnie światowej – wzbudził taką falę protestu. Można powiedzieć taką falę buntu!

Niestety, w reakcji na encyklikę Humanae vitae ujawnił się sprzeciw wewnątrz Kościoła katolickiego. Z taką skalą tego sprzeciwu wcześniej magisterium Kościoła się nie spotkało.

Ta historia się nie skończyła wraz 1968 rokiem. Reperkusje tego sprzeciwu wobec Humanae vitae – my w jakimś sensie – doświadczamy tu i teraz! …

Prof. Grzegorz Kucharczyk nie jest teologiem a historykiem, dlatego jego spojrzenie na encyklikę Humanae vitae jest z pewnością bardziej… obiektywne.

Ja przez blisko dwie godziny słuchałem profesora z dużym zaciekawieniem, chociaż materia encykliki wcale nie zapowiadała… dużych emocji.

Dziękuję!

I zapraszam Was do obejrzenia zapisu filmowego wypowiedzi profesora.

 

 

2 komentarze do “Prof. Grzegorz Kucharczyk w Olsztynie o encyklice Humanae vitae

  • Stanisławie czy sfilmowałeś dyskusję po wykładzie profesora i czy ją udostępnisz?

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Nagrałem całe spotkanie… coś jeszcze opublikuję 😉 Zwłaszcza wypowiedź prof. Wojciechowskiego – kandydata na radnego Rady Miasta Olsztyna z listy KW Kukiz’15.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *