sobota, 15 czerwca, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Jerzyki 2022 – ptasi lokatorzy na dachach NFOŚiGW

Są malutkie, a poruszają się błyskawicznie (do 200 km/h), większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiając się masą drobnych owadów i pijąc wodę z kropli deszczu. To jerzyki – ptaki, które wracają do nas z południowej Afryki, by wydać na świat potomstwo.  Jak co roku zamierzają nam towarzyszyć do okolic końca sierpnia, by na czas naszej, polskiej pory jesienno-zimowej znów odlecieć na południe.

Jerzyki zamieszkują (głównie w celach lęgowych) dachy, zaułki, szczeliny budynków oraz obiektów naturalnych. Chętnie lęgną się w przygotowanych na wysokościach budkach.

Ich gnieżdżenie się nie powoduje zniszczeń ani zabrudzeń elewacji czy instalacji obiektów.

W przeciwieństwie do podobnie błyskawicznych w locie biało-czarnych jaskółek, jerzyki mają dostrzegalne z zewnątrz jednolite, ciemne ubarwienie. Lubią poruszać się w gromadzie.

Wydają przy tym charakterystyczny delikatny świst – przy przelocie ich stadek dźwięki są intensywniejsze. Doskonale pamiętają swoje miejsca lęgowe i powracają do nich rokrocznie.

W Polsce ptaki te znajdują się pod ochroną ścisłą.

Jerzyki są gatunkiem wędrownym. Ich przemieszczanie się (migracja) ma jednak pewne zauważalne cele i stałe – także dla NFOŚiGW – miejsca siedliskowe.

Przez 10 lat na naszych dachach w budkach wylęgło się przeszło 300 młodych ptaków.

W zeszłym roku enfosiowa populacja osiągnęła rekordową liczbę – bo aż 114  ptaków (w tym 56 piskląt).

Nasze jerzyki na stałe znajdują się pod fachową opieką ornitologiczną pana Mariusza Grzeniewskiego, stąd wiemy, że cała nasza populacja ma dobre warunki do rozrodu, jest dość liczna i co roku się rozwija.

W tym roku liczymy na kolejne jej powiększenie.

Aby umożliwić poznawanie i odpowiednio zaprezentować życie codzienne tego gatunku, pod czujnym okiem pana Mariusza zorganizowaliśmy w tym sezonie i udostępniamy nieinwazyjny przekaz na żywo z jednego z ich domków.

Nad organizacją przedsięwzięcia ze strony NFOŚiGW pracowały wspólnie: Departament Informatyczny, Departament Administracyjny, Wydział Promocji i Komunikacji oraz Wydział LIFE.

Transmisja z życia ptasiej rodziny:

 

 

Zachęcamy do bieżącej obserwacji życia naszej ptasiej rodziny, aż do momentu jej odlotu do ciepłych krajów.

Zapraszamy do korzystania z naszego kanału na YouTube – z transmisji z budki lęgowej jerzyków.

Pozdrawiamy.

Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *