czwartek, 5 października, 2023
InformacjeKulturaŻycie Olsztyna

Krzysztof Daukszewicz laureatem Nagrody Panasa

Kapituła Nagrody im. Henryka Panasa wybrała Krzysztofa Daukszewicza laureatem pierwszej edycji tego wyróżnienia, ustanowionego przez olsztyńskie oddziały Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związku Literatów Polskich. Krzysztof Daukszewicz jest poetą, felietonistą, satyrykiem, artystą estradowym, kompozytorem, autorem sztuki teatralnej oraz kilkunastu książek.

Kapituła w składzie:

Jerzy Domański – prezes SDRP, redaktor naczelny PrzegląduMarek Wawrzkiewicz – prezes ZLP, Jacek Panas – dziennikarz radiowy, syn patrona Nagrody, Ewa Domeracka-Sadowska – reprezentująca marszałka województwa, Marek Książek – przewodniczący oddziału SDRP, Andrzej Cieślak – prezes oddziału ZLP, Katarzyna Leśniowska – członkini oddziału SDRP, sekretarz Kapituły

– przyznała nagrodę Krzysztofowi Daukszewiczowi za dokonania dziennikarskie i literackie, jego wieloletni związek z regionem Warmii i Mazur oraz wierność własnym przekonaniom, których – tak jak patron Nagrody, wybitny redaktor i pisarz, autor m.in. znanego w świecie apokryfu: Według Judasza – nie zmienia w zależności od pogody i koniunktury politycznej.

Znamienne są słowa red. Jacka Panasa, syna pisarza, który w swoim uzasadnieniu podkreślił:

Wiem, że takich ludzi wspierał i promował Henryk Panas, gdy był naczelnym redaktorem miesięcznika „Warmia i Mazury”.

Patronat honorowy nad Nagrodą im. Henryka Panasa objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin

Krzysztof Daukszewicz urodził się w 1947 roku w Wichrowie koło Dobrego Miasta na Warmii, w latach 70. ubiegłego wieku był dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, gdzie współtworzył kabaret Gwuść.

Po wyjeździe w 1978 roku do Warszawy występował w stołecznych kabaretach, był także kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w 1986 roku zdobył III nagrodę na międzynarodowym konkursie w Jugosławii za antywojenną farsę: Cycek, w latach późniejszych był stałym felietonistą tygodnika Przegląd, a od 2005 roku jest cotygodniowym gościem popularnego programu TVN Szkło kontaktowe.

W 2011 roku brał aktywny udział w akcji promocyjnej: Mazury cud natury.

Mimo stałego adresu w Warszawie często przebywa na Warmii i Mazurach, spędzając wolny czas na łowieniu ryb i tworzeniu na łonie przyrody nowych utworów.

Jest m.in. laureatem przyznawanej w Olsztynie Nagrody im. Biskupa Krasickiego oraz nagrody marszałka województwa (2019) za całokształt twórczości artystycznej i przywiązanie do Warmii i Mazur.

Ostatnio wydał, wraz z synem Aleksandrem, książkę: Nareszcie w Budapeszcie

Ogłoszenie komunikatu o przyznaniu nagrody 11 września 2020 roku wiąże się z 35-leciem śmierci Henryka Panasa, natomiast uroczystość wręczenia statuetki autorstwa znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, przełożone zostało – ze względu na epidemię koronawirusa – na 4 stycznia 2021 roku, w 109. rocznicę urodzin Patrona Nagrody. 

Kapituła Nagrody im. Henryka Panasa 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *