List otwarty do związków zawodowych działających w Policji

List otwarty do Związków Zawodowych otrzymali: Zarząd Terenowy Warmińsko – Mazurskiego NSZZ Pracowników Policji KWP w Olsztynie, Zarząd Zakładowy ZZ Pracowników Cywilnych MSW KWP w Olsztynie, Wojewódzki Zarząd Zakładowy w Olsztynie NSZZ Pracowników Policji, Warmińsko-Mazurski Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Olsztynie, Zarząd Główny NSZZ Policjantów, Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ PP

Koleżanki i koledzy!

W czerwcu br. minęła hucznie obchodzona 25 rocznica wolnych wyborów, do których doprowadziła przede wszystkim działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Jak z pewnością przypominacie, głównym celem tego związku, była obrona praw pracowniczych.

Czytając statuty obecnie funkcjonujących związków zawodowych, można odnieść wrażenie, że jesteście bezpośrednimi kontynuatorami tej chwalebnej tradycji i dbałość o interes zawodowy policjantów i pracowników Policji, pozostaje Waszym głównym celem.

Przez cały dotychczasowy okres pracy należałem do związku zawodowego bo uważałem, że właśnie związek zawodowy może być skutecznym obrońcą moich interesów.

Pracując przez 14 lat w KWP w Olsztynie wielokrotnie byłem uczestnikiem zebrań związkowych i słyszałem wypowiedzi Przewodniczących związków na naradach i odprawach.

Wypowiadane słowa były zazwyczaj „bojowe” – czego to my związkowcy, nie robimy dla waszego dobra? – robimy wszystko co można!

Czy wierzyłem w te zapewnienia? Z pewnością po części szczerze wierzyłem, że działacie także w moim interesie. Wiara wiarą, a to czyny świadczą o realnej sile, nie tylko związku zawodowego.

W statucie jednego ze związków zawodowych znalazłem taki zapis:

W przypadku naruszenia praw lub interesów pracowniczych – Związek podejmuje działania interwencyjne wobec kierownictwa służbowego a w razie potrzeby wobec organów władzy państwowej i samorządowej.

Jako obywatel RP, wieloletni pracownik Policji i wieloletni członek związku zawodowego pytam się:

Jakie działania podjął reprezentowany przez Was związek zawodowy, wobec kierownictwa służbowego Policji, po wskazaniu naruszenia mojego interesu zawodowego?

Oczywiście pisząc „mojego” interesu, mam na myśli interes całej grupy zawodowej: policjantów i pracowników Policji.

Dla uściślenia zapytania konkretyzuję:

– w jaki sposób kierownictwo służbowe (KGP i KWP) wytłumaczyło roszady kadrowe i organizacyjne w KWP w Olsztynie, na przestrzeni ostatnich 3 lat?
– dlaczego zakupy realizowane w końcówce 2013 roku nie uwzględniały rzeczywistych potrzeb policjantów i pracowników Policji, a zaspokajały indywidualne, także prywatne potrzeby kierownictwa?
– dlaczego Stanisław Olsztyn zostaje zwolniony z wykonywania obowiązków i otrzymuje wynagrodzenie bez łożenia pracy?
– dlaczego wobec sygnalisty, który reprezentuje interes całej grupy zawodowej zastosowano karę, a nie nagrodę?

Powyższe pytania zadaję publicznie i ewentualne odpowiedzi także upublicznię.

Myślę, że transparentność działalności związku zawodowego, jest podstawą zaufania jakim obdarzają Was członkowie, wybierając na stanowiska kierownicze.

Proszę o odpowiedź pocztą elektroniczną na adres:

olsztynkuprawdzie@gmail.com

Jeżeli któryś z adresatów tego listu otwartego nie zna szczegółów mojej sprawy, to zapraszam na łamy: Ku Prawdzie

Olsztyn, 10.06.2014 r. – Pozdrawiam – Stanisław Olsztyn

 

 

4 komentarze do “List otwarty do związków zawodowych działających w Policji

 • 12 czerwca 2014 o 17:45
  Bezpośredni odnośnik

  Ma pan racje Panie Stasiu co do pracy naszych cywilnych związków.
  Minęło około roku jak byłam u naszego Przewodniczącego Związków Komendy Wojewódzkiej Policji pana Borkowskiego z zgłoszeniem pewnej sprawy ,która dotyczyła pracowników naszego wydziału. Jak do tej pory nie było żadnego ruchu ze strony związków.
  Po dwóch lub trzech telefonach dałam sobie spokój, bo to jak rzucać grochem o ścianę.
  Pamiętam podobną sprawę która była w innym wydziale jakieś 5 lub 6 lat temu , ale wtedy reakcja związków była natychmiastowa.
  Rozmawiając z koleżankami dowiedziałam się, ze bardzo dużo osób wypisuje się teraz ze związków i nie ma co się dziwić bo jak nic się nie robi, to poco płacić składki.

  Odpowiedz
  • 12 czerwca 2014 o 19:17
   Bezpośredni odnośnik

   Dziękuję! Ja miałem i mam wyrobioną opinię o ZZ tych cywilnych i tych policyjnych. Teraz chcę sprawdzić czy ta moja opinia … oddaje rzeczywistość. Poczekam na odpowiedzi. To takie moje: SPRAWDZAM jak przy grze w pokera 🙂

   Odpowiedz
  • 18 czerwca 2014 o 22:08
   Bezpośredni odnośnik

   Mam dokładnie odwrotne spostrzeżenia. Michał ze skóry wyłazi by nie zawieść tych co mu zaufali. Inna sprawa, że to on zawsze jest żywym celem i to zarówno ze strony szefostwa jak i załogi. Parszywa i nie mająca zrozumienia sytuacja. Coś o tym wiem z własnych doświadczeń.

   Odpowiedz
   • 18 czerwca 2014 o 23:43
    Bezpośredni odnośnik

    Dziękuję! I o to mi chodzi byście przedstawiali na moim blogu swoją opinię. Także o ZZ i ich „kadrowych” działaczach. Zamieszczę każdą opinię, która nie łamanie prawa!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *