List otwarty do Piotra Grzymowicza
List otwarty do Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza napisał Marek Nowacki, po obchodach Święta Wojska Polskiego w Olsztynie. Jak wynika z treści listu, oficjalnych, miejskich uroczystości związanych z rocznicą pogonienia bolszewików znad Wisły w 1920 roku, w tym roku, w Olsztynie nie było.
Szanowny Panie Prezydencie,
W związku z uchyleniem się wojewody warmińsko-mazurskiego oraz marszałka województwa od zorganizowania w Olsztynie w dniu 15 sierpnia 2015 obchodów dnia Bitwy Warszawskiej, będących jednocześnie świętem Wojska Polskiego, proszę o wyjaśnienie przyczyn niepodjęcia się również przez Pana tego zaszczytnego a wynikającego z imponderabiliów narodowych obowiązku.
Państwowe święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r., która została stoczona podczas wojny polsko-bolszewickiej. Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne. Ten świąteczny dzień jest wspaniałą okazją przypomnienia, szczególnie młodym mieszkańcom Olsztyna, o heroizmie i poświęceniu pokolenia, które w 1918 odzyskało niepodległość, a następnie powstrzymało najazd bolszewickiej Rosji na Polskę i Europę.
Panie Prezydencie!
My współcześni – potomkowie zwycięzców spod Warszawy, Białegostoku, Komarowa i znad Niemna mamy zobowiązania nie tylko wobec tych, co bronili naszej niepodległości w 1920, ale i wobec tych, co dopiero przyjdą po nas – przyszłych pokoleń. Nasza pamięć, postawa, szacunek i stosunek do życia oraz dokonań naszych przodków są probierzem współczesnego patriotyzmu. Oddanie należnej pamięci i czci bohaterom wojny polsko-rosyjskiej jest naszym obowiązkiem, który wynika nie tylko z ustaw czy uchwał przyjętych przez parlament Rzeczypospolitej, lecz ze zwykłego polskiego odruchu serca.
Panie Prezydencie to na Panu, jako gospodarzu miasta, w związku z uchyleniem się wojewody i marszałka od organizowania w stolicy województwa stosownych obchodów, ciążyła szczególna odpowiedzialność. Miał Pan obowiązek wynikający z mandatu społecznego zorganizować lub chociaż zainicjować uroczyści. Jest Pan Prezydentem miasta mającego ambicje metropolitalne, miasta wpisanego od stuleci w historię Ojczyzny. Panie Prezydencie noblesse oblige.
Z wyrazami należnego szacunku i z nadzieją, że podobna sytuacja jaka miała miejsce 15 sierpnia 2015 r. w Olsztynie już się nie powtórzy.
Marek Nowacki
Dziękuję Marku za ten list-niedopatrzenie?-Naród, który nie pamięta swojej historii, nie ma także swojej przyszłości (Jan Paweł II)
Dziękuję! Cóż… Piotr Grzymowicz powinien powołać następnego pełnomocnika… ds. pamięci 😉