sobota, 20 kwietnia, 2024
KsiążkaKultura

Madame Ślimakowska – kobieta prowadząca niezwykły lupanar. Wacław Holewiński

11 maja 2018 roku, w olsztyńskiej bibliotece Planeta 11, miało miejsce spotkanie z Wacławem Holewińskim, autorem powieści Pogrom 1905

Piątkowe, ciepłe popołudnie to niezbyt fortunna pora na spotkanie autorskie.

Do tego tytuł najnowszej książki Wacława Holewińskiego Pogrom 1905, wcale – moim zdaniem – nie zachęcał przeciętnego miłośnika literatury do pójścia na to spotkanie.

Ja szedłem do Planety 11 z… dziennikarskiego obowiązku 😉

Myślałem, że usłyszę opowieść o… pogromie polskich robotników, rewolucjonistów z 1905 roku, którzy walczyli z caratem w Królestwie Polskim.

Na szczęście… myliłem się.

Pogrom 1905 – to książka nie o zrywie rewolucyjnym, a o Warszawie!

Bohaterami książki są mieszkańcy Warszawy, a opisywane wydarzenia to nie pogrom rewolucjonistów, a pogrom prostytutek i  alfonsów!

Naprawdę warto było poświęcić 2 godziny na to spotkanie. Paweł Tryba naprowadzał pisarza na ciekawe tematy i usłyszałem kilka frapujących opowieści.

Choćby tą, o chłopaku – Marcin Antonowicz – zakatowanym przez milicjantów w Olsztynie, za to, że nie miał dowodu osobistego. Ta historia byla kanwą powieści Szwy z 2013 roku.

Ja zadałem autorowi jedno pytanie, nie związane sensu stricte z promowaną książką: jaka jest prawda o jego udziale w produkcji filmu Historia Roja?

Wacław Holewiński ze szczegółami opowiedział dlaczego – poprzez wyrok sądowy – usunął swoje nazwisko z listy osób pracujących nad filmem.

Potwierdził, że główną przyczyną były nadmierne zmiany w jego scenariuszu, z którymi się nie zgadzał.

Madame Ślimakowska to kobieta, która prowadziła niezwykły lupanar w Warszawie.

Takiego domu publicznego mogła Warszawie zazdrościć cała ówczesna Europa! Do dyspozycji klientów w luksusowych warunkach, było 50 pięknych i wykształconych kobiet.

To se ne vrati 😉

Tak jak i nie wróci Warszawa AD 1905. Wacław Holewiński na kartach powieści Pogrom 1905, tamten świat wskrzesza. Dziękuję!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *