Madame Ślimakowska – kobieta prowadząca niezwykły lupanar. Wacław Holewiński

11 maja 2018 roku, w olsztyńskiej bibliotece Planeta 11, miało miejsce spotkanie z Wacławem Holewińskim, autorem powieści Pogrom 1905

Piątkowe, ciepłe popołudnie to niezbyt fortunna pora na spotkanie autorskie.

Do tego tytuł najnowszej książki Wacława Holewińskiego Pogrom 1905, wcale – moim zdaniem – nie zachęcał przeciętnego miłośnika literatury do pójścia na to spotkanie.

Ja szedłem do Planety 11 z… dziennikarskiego obowiązku 😉

Myślałem, że usłyszę opowieść o… pogromie polskich robotników, rewolucjonistów z 1905 roku, którzy walczyli z caratem w Królestwie Polskim.

Na szczęście… myliłem się.

Pogrom 1905 – to książka nie o zrywie rewolucyjnym, a o Warszawie!

Bohaterami książki są mieszkańcy Warszawy, a opisywane wydarzenia to nie pogrom rewolucjonistów, a pogrom prostytutek i  alfonsów!

Naprawdę warto było poświęcić 2 godziny na to spotkanie. Paweł Tryba naprowadzał pisarza na ciekawe tematy i usłyszałem kilka frapujących opowieści.

Choćby tą, o chłopaku – Marcin Antonowicz – zakatowanym przez milicjantów w Olsztynie, za to, że nie miał dowodu osobistego. Ta historia byla kanwą powieści Szwy z 2013 roku.

Ja zadałem autorowi jedno pytanie, nie związane sensu stricte z promowaną książką: jaka jest prawda o jego udziale w produkcji filmu Historia Roja?

Wacław Holewiński ze szczegółami opowiedział dlaczego – poprzez wyrok sądowy – usunął swoje nazwisko z listy osób pracujących nad filmem.

Potwierdził, że główną przyczyną były nadmierne zmiany w jego scenariuszu, z którymi się nie zgadzał.

Madame Ślimakowska to kobieta, która prowadziła niezwykły lupanar w Warszawie.

Takiego domu publicznego mogła Warszawie zazdrościć cała ówczesna Europa! Do dyspozycji klientów w luksusowych warunkach, było 50 pięknych i wykształconych kobiet.

To se ne vrati 😉

Tak jak i nie wróci Warszawa AD 1905. Wacław Holewiński na kartach powieści Pogrom 1905, tamten świat wskrzesza. Dziękuję!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *