środa, 6 grudnia, 2023
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

Nie idźcie tą drogą! Apel Marii Cejmer do radnych Sejmiku Województwa W-M

21 grudnia 2016 r. Maria Cejmer – Zastępca Burmistrza Pasymia – na posiedzeniu Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, apelowała do radnych, aby nie głosowali za budową spalarni śmieci w Olsztynie w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Maria Cejmer:

Ja reprezentuję Gminy. Reprezentuję mieszkańców. System gospodarki odpadami po zmianach jakie zostały wprowadzone ustawowo jest finansowany tylko i wyłącznie z kieszeni obywateli.

Podkreślam, żeby naprawdę podejść z szacunkiem do tego, na co pieniądze ludzi będą wydawane!

Dyrektor Meina przedstawił cele jakie muszą być osiągnięte w gospodarce odpadami. Są to cele nakreślone przez Unię Europejską.

Ja chcę państwu powiedzieć, że projekt planu gospodarki odpadami, który został przygotowany… Tam nie ma środków do osiągnięcia tych celów.

Te cele nie będą osiągnięte. Co się stanie? Będziemy musieli płacić kary. Zapłacą obywatele w opłacie śmieciowej…

Gospodarka odpadami dotyczy całego województwa, ponad miliona obywateli.

W jakiś dziwny sposób problem miliona obywateli, zostaje spięty razem ze spółką olsztyńską MPEC.

Jeżeli jest taka sytuacja, że jest 630 milionów złotych do wzięcia, to trzeba by odpowiedzialnym. Trzeba te pieniądze wziąć dla naszego regionu… 

Dużo rzeczy, które państwo wpisaliście jest potrzebnych. Tylko ja bardzo proszę, żeby tak zmodyfikować zapis, żeby rozdzielić organizacyjnie…

Oddzielcie problem miasta Olsztyna i spółki MPEC. Rozdzielcie… tak modyfikując zapis, żeby nie było konieczności budowania tego razem z MPEC.

Niech to będzie… ta spalarnia jeżeli już musi być… Niech to będzie tak jak ZGOK, ale nie oddawajcie tego w ręce prywatne!  

Na postulaty Marii Cejmer odpowiedział Bogdan Meina – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Całość do obejrzenia na załączonym poniżej filmie.

W trakcie wypowiedzi Bogdana Meiny wywiązała się dyskusja, w której Maria Cejmer zaapelowała do radnych:

Nie idźcie tą drogą!

Przypominam, że na koniec debaty nad Wojewódzkim planem gospodarki odpadami Maria Cejmer zaapelowała:

Ludzie! Opamiętajmy się!

Nie idźcie tą drogą!

Apelowała Maria Cejmer do radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, mając na myśli budowę spalarni śmieci przez miasto Olsztyn i spółkę MPEC, w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Decyzja Sejmiku już jutro!

 

 

2 komentarze do “Nie idźcie tą drogą! Apel Marii Cejmer do radnych Sejmiku Województwa W-M

  • Dyrektor Meina odpowiadał, ale nie odpowiedział. Zapis w planie inwestycyjnym budowy spalarni: „Spółka celowa utworzona m.in. przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Olsztynie”. Z powodu tego : „m.in.” jest na tyle zagadkowy, że Prezes MPEC Nowak nie wiedział co w rzeczywistości oznacza, ale był bardzo przeciwny temy, żeby go usunąć. Argumentował, że 4 lata nad projektem pracowano i koszty ….. Więc zapytałem o te koszty…. . Niestety te koszty sa tajne/poufne nawet dla radnych miasta Olsztyn, które jest ponoć właścicielem MPEC. Czy radni Sejmiku zdecydują 28.XII złożyć swoje podpisy pod tym tajnym projektem ?

    Odpowiedz
    • Dziękuję! To już dzisiaj. Sesja Sejmiku o 11. Jaki prezent radni dadzą wyborcom na Nowy Rok? Odpowiedź… dzisiaj 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *