środa, 6 grudnia, 2023
PolitykaRozmowy o Ojczyźnie

Adam Kowalczyk: Niemcy stoją cywilizacyjnie wyżej od nas!

W ramach Debaty z „Debatą” toczonej w olsztyńskiej Książnicy Polskiej, 2 marca 2017 roku, wypowiedział się redaktor Adam Kowalczyk. Do jego tezy o wyższości cywilizacyjnej Niemiec nad Polską, odniósł się Tadeusz Poźniak.

Adam Kowalczyk:

Mam pewne obawy dotyczące stosunków polsko-niemieckich, i one wynikają z dwóch przyczyn. Jedna z bardzo emocjonalnego myślenia. Niemcy w naszej pamięci… po drugiej wojnie Niemcy byli winni wszystkich zbrodni świata.

Natomiast w tej chwili wychodzi na to, że Niemcy w drugiej wojnie nie brały udziału. Natomiast toczyliśmy ją z Rosją. Jest taki przekaz emocjonalny, który się zmienia w zależności od okoliczności. Nie pozwala oceniać rzeczywistej sytuacji.

Niemcy to jest kraj o wielkiej tradycji, wielkiej kulturze. Powiem rzecz niepopularną:

Stojący cywilizacyjnie wyżej od nas.

Z różnych przyczyn to wynika. Niemniej tak jest, i stąd my mamy problem, w zmierzeniu się w polityce. My nie jesteśmy w stanie podjąć gry. 

Kraje, które są silniejsze intelektualnie, finansowo, militarnie, osiągają swoje cele łatwiej. Kraje słabsze, oczywiście gorzej.

My nie potrafimy się bronić przed tym w żaden sposób.

Czego przykładem jest brak reakcji na przejęcie prasy, systemów bankowych. Na to, że wyprzedaliśmy przemysł. W tym wypadku niestety tą konkurencję przegrywamy.

W znacznym stopniu przegrywamy na własne życzenie, przez to, że operujemy emocjami, zamiast na chłodno kalkulować i robić interesy.  

W gospodarce jest podobnie jak w polityce.

Robimy interesy z silniejszym partnerem. Zawarliśmy pakt o nieagresji między mrówką a słoniem. Mrówka przestrzegać musi, słoń jak zechce.

Nie możemy oczekiwać, że firmy niemieckie, rząd niemiecki, czy niemiecki podatnik będzie altruistą, i będzie myślał: jak tu Polskę wesprzeć.  

 

 

 

4 komentarze do “Adam Kowalczyk: Niemcy stoją cywilizacyjnie wyżej od nas!

  • Co to za pajac ten Adam Kowalczyk. Redaktor? Czego? Żydowskiej gazety dla Polaków – GW czy innego gó*na? Jestem z Kanady i zaciekawił mnie ten News… Proszę więc o odpowiedź skąd … (cenzura KP)… Adam Kowalczyk.

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Obrażać ludzi to możesz Bolesławie na FB. Adam Kowalczyk to dziennikarz i felietonista. Jak klikniesz na jego nazwisko w moich wpisach, to będziesz przekierowany na strony z artykułami jego autorstwa.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *