piątek, 12 kwietnia, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Nowy dowódca braniewskiego batalionu lekkiej piechoty – ppłk Bogumił Krupiński

Zmiana na stanowisku dowódcy 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. Od 17 listopada nową kartę historii tej jednostki pisze ppłk Bogumił Krupiński. Ppłk Bogumił Krupiński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu.

Służbę wojskową rozpoczynał w I Brygadzie Artylerii w Węgorzewie. Następnie służył m.in. w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu i Batalionie Składowania w Olsztynie.

Od 2017 roku służy w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie pełnił funkcję Szefa Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej.

Nowy dowódca 43blp duży nacisk położy przede wszystkim na wsparcie lokalnej społeczności i współpracę z samorządami regionu.

Chcę skupić się przede wszystkim na dalszej współpracy oraz przeprowadzić z partnerami społecznymi z regionu oraz służbami wspólne szkolenia dotyczące zwalczania skutków klęsk żywiołowych

— informuje ppłk Krupiński.

Chcę również ściślejszej współpracy z administracją wojskową, aby usprawnić i przyspieszyć procedury przyjmowania kandydatów w szeregi Brygady.
W przyszłym roku pragnę, by moje pododdziały weszły w ścisłą współpracę szkoleniową z łotewską i fińską Obroną Terytorialną, by na zasadzie wymiany doświadczeń móc wzbogacić szkolenie mojego batalionu

— dodaje ppłk Krupiński.

Nowy dowódca 43blp jest doktorem nauk humanistycznych (dyplom uzyskał na Państwowej Akademii Nauk) i nauczycielem akademickim. Jest także absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, a jego pasją są biegi.

Na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza Polski w biegu na 5 km oraz wicemistrza Polski na 10 000 m (kat. masters).

Dotychczasowy dowódca braniewskiego batalionu, ppłk Grzegorz Wnuk, w styczniu przyszłego roku przechodzi na emeryturę.

Gdy przed rokiem przejmowałem dowództwo 43 batalionu, w kraju szalała epidemia. Skupiliśmy się więc na wsparciu działań związanych z ochroną zdrowia i życia: służby w szpitalach, domach opieki społecznej, wsparcie seniorów i kombatantów. W szczycie pandemii każdego dnia w tych działaniach brało udział nawet ponad 250 żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty.

— przypomina ppłk Wnuk.

Ppłk Grzegorz Wnuk jest absolwentem Szkoły Oficerów Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Wcześniej służył m.in. w 13 pułku przeciwlotniczym w Elblągu, 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach, a także w 3 pułku przeciwlotniczym w Szczecinie.

Do dowódców zwrócił się ich przełożony, płk Mirosław Bryś, Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

To bardzo ważny dzień dla braniewskiego batalionu, bo oto w historii batalionu następuje kolejny rozdział. To symboliczne przekazanie proporca batalionu, podpisanie protokołu, ma swój wymiar emocjonalny i wojskowy. Dowodzenie batalionem to nie tylko przywilej, to nie tylko zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność.
To na barkach dowódcy spoczywa odpowiedzialność za dowodzenie. To nie tylko wydawanie rozkazów i komend. Ale to odpowiedzialność za podległych żołnierzy, za zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie realizacji zadań.

 

Wojciech Andrearczyk

ekspert ds. komunikacji 43 blp w Braniewie WOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *