czwartek, 28 września, 2023
Jerzy Jaśkowski

Zapomniani bohaterowie – Ojciec Augustyn Kordecki

Od wielu, wielu lat wtłacza się młodzieży w szkołach i dorosłym w mas mediach, nazwiska osób rzekomo zasłużonych dla Polski i przedstawia się ich, jako wybitnych bohaterów. Niestety, postacie te nie tylko, że nie zapisywały się w historii pozytywnie dla polskiej racji stanu, ale wielokrotnie działały na jej szkodę.

W podręcznikach pomija się natomiast zupełnym milczeniem ludzi naprawdę zasługujących na uznanie. Pomija się postacie, które zupełnie bezinteresownie, z narażeniem własnego życia pracowały na chwałę Rzeczpospolitej.

Rozpocznę od przeora Zakonu Paulinów o. Augustyna Klemensa Kordeckiego. Wspomina się go w szkole, ale tylko podczas lektury Potopu –  Henryka Sienkiewicza. Nie na lekcjach historii!

A przecież o. Augustyn Kordecki zmienił bieg historii. Jego postawa zmieniła bieg wydarzeń i zapobiegła dalszemu rabunkowi Polski przez Szwedów. Szwedzi rabowali i wywozili wszystko, co się tylko ukraść dało. Łącznie z drzwiami i futrynami okiennymi!

Mało kto w Polsce wie, że np. zamki i pałace Jury Krakowsko-Częstochowskiej zrabowane przez Szwedów, nigdy już nie odzyskały swego blasku. Za to muzeum w Sztokholmie chwali się zrabowanymi w Polsce precjozami. Dotychczas żaden polski rząd, nie wystąpił o zwrot tych dzieł sztuki.

Mało kto w Polsce wie, że Szwedzi, lennicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego działali na rozkaz i za pieniąde City of London Corporations.

Karol Gustaw dostał na najazd na Polskę 200.000 dukatów. Dopiero przykład o. Kordeckiego i obrony Jasnej Góry w Częstochowie, powstrzymał dalszą grabież Polski i zapobiegł rozbiorowi Ojczyzny.

Przecież Szwedzi, Wołosi i Elektor Brandemburski przy współpracy zdrajców np: Radziejowskich, za namową i za pieniądze City of London Corporations, ewidentnie dążyli do rozbioru Polski.

http://dzieje.pl/aktualnosci/ojciec-augustyn-kordecki-obronca-jasnej-gory

Pomników jednak bohaterskiemu przeorowi i obrońcy Jasnej Góry się nie stawia zbyt wiele.

Jerzy Jaśkowski

Ku Prawdzie: Przeor Zakonu Paulinów o. Augustyn Kordecki – zdaniem Jerzego Jaśkowskiego – to zapomniany bohater Polski. Nie uczy się o nim na lekcjach historii, nie stawia się mu pomników, a powstrzymał rabunek Ojczyzny przez Szwedów. O zapomnianych bohaterach i fałszywych bohaterach… wkrótce… cdn.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *