wtorek, 5 grudnia, 2023
InformacjePolitykaŻycie Olsztyna

Olsztyn solidarny z Łuckiem i wszystkimi obywatelami Ukrainy!

24 lutego 2022 roku, w dniu wybuchu nowego etapu wojny Rosji z Ukrainą, w Olsztynie odbył się antywojenny wiec Solidarni z Ukrainą, zorganizowany przez Związek Ukraińców w Polsce.

Jeszcze przed oficjalnymi wystąpieniami zaproszonych przez organizatorów mówców, Andrzej Adamowicz – Echo Purdy – zapytał się Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza:

Czy Olsztyn jest przygotowany na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?

Piotr Grzymowicz:

Solidaryzujemy się z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, z obywatelami Ukrainy i wiemy, że w sytuacjach związanych z wojną, to prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 

Jesteśmy przygotowani na to, żeby przyjąć uchodźców. Współpracujemy w tej sprawie z Panem Wojewodą. 

Dzisiaj mamy określoną ilość miejsc przygotowaną, ale jeśli byłaby potrzeba większej ilości, to w tym zakresie będziemy działać.

Musimy być przygotowani na wszystko, ale na pewno nasi przyjaciele z Ukrainy mogą liczyć na naszą pomoc.

Jestem przekonany, że również nasza wspólnota samorządowa, jakim jest miasto Olsztyn i jego mieszkańcy, wszelkiej pomocy będą w stanie udzielić.  

Dzisiaj wysłałem do pana mera Łucka swoje deklaracje w tym zakresie, bo przecież Łuck to nasze miasto partnerskie na Ukrainie.

Nasza przyjaźń jest już bardzo długa. Mamy bliskie kontakty,  Przecież wiemy, że również Łuck został dzisiaj zaatakowany.  

Pan mer odpisał, że mają słabą łączność, ale próbują koordynować te działania tam na miejscu. Będą wskazywać czego im brakuje. 

Rozumiemy, chcemy pomóc.

Jestem przekonany, że na pewno pomożemy, aczkolwiek wszyscy byśmy sobie życzyli tego, żeby agresor się wycofał! 

 

Cały wywiad i wypowiedź Prezydenta Olsztyna na wiecu Solidarni z Ukrainą do obejrzenia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *