czwartek, 7 grudnia, 2023
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Pierwsze szkolenie podstawowe Terytorialsów w systemie mieszanym

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utworzono dodatkowy termin szkolenia podstawowego. Szkolenie, które z założenia trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową w dodatkowym terminie rozpocznie się już w grudniu tego roku. Jednak odbywać będzie się  w innej formie niż dotychczas, czyli w systemie mieszanym.

Pierwsze 8 dni szkolenia realizowane będą w trybie weekendowym przez 45. batalion lekkiej piechoty w Olsztynie.

Kolejne 8 dni szkolenia, ale już w trybie ciągłym, realizowane będą w Braniewie.

Szkolenie zakończy się 7 lutego przyszłego roku uroczystą przysięga wojskową.

System mieszany szkolenia podstawowego przedstawia się następująco:

4×2 realizowane przez 45 blp w Olsztynie w terminach: 12-13.12.2020 r., 19-20.12.2020 r., 16-17.01.2020 r.,  23-24.01.2021 r.
oraz 31.01-07.02.2021 r. realizowane w Braniewie.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzą również ochotnicy, którzy zadecydowali się na tzw. Ferie w Mundurze.

Szkolenie to odbywać się już będzie tradycyjnie, czyli 16 dni ciągiem w Giżycku i Braniewie w terminie 23.01-07.02.2021 r.

Ferie w Mundurze już na stałe wpisały się w kalendarz 4. W-MBOT  i są skierowane głównie do młodych kandydatów, którzy kontynuują edukację w szkołach średnich i mają ukończone 18 lat oraz studentów szkół wyższych.

Żołnierze docelowo zasilą szeregi poszczególnych batalionów wchodzących w skład Brygady.

45 batalion lekkiej piechoty w Olsztynie realizuje również szkolenie wyrównawcze dedykowane dla osób, które miały styczność z wojskiem i do tej pory były w tak zwanej rezerwie wojskowej.

Przed ochotnikami cztery intensywne szkolenia weekendowe, dzięki którym rekruci pogłębią swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień takich jak strzelanie, postawy strzeleckie, terenoznawstwo, zielona taktyka czy też pierwsza pomoc przedmedyczna.

Szkolenie wyrównawcze z pewnością pozwoli przypomnieć ochotnikom wszystkie zagadnienia, które już kiedyś mieli okazję poznać od podstaw.

Natomiast dla ochotników szkolenia podstawowego powyższe zagadnienia będą zupełnie nowym doświadczeniem. Szkolenie wyrównawcze odbywać się będzie w Olsztynie w terminie 12.12-24.01.2020 r.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której możesz służyć Ojczyźnie nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków.

Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Proces rekrutacji jest zdecydowanie krótszy. Nie trzeba już udawać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Wystarczy wejść na stronę www.zostanzolnierzem.pl, zarejestrować się i wybrać służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Oczywiście nadal funkcjonuje tradycyjny sposób składania wniosków do WKU oraz za pośrednictwem ePUAP.

 

szer. Sabina Mazurtek

Rzecznik 45blp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *