czwartek, 25 lipca, 2024
KsiążkaKulturaŻycie Olsztyna

Piotr Gwiazda – Poeta dwujęzyczny z Olsztyna – Rok urodzenia – Birth Certificate

29 kwietnia 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, miało miejsce dosyć… niespotykane spotkanie autorskie z poetą Piotrem Gwiazdą.

Spotkań autorskich z pisarzami i poetami w Olsztynie odbywa się dosyć dużo. Przynajmniej raz w miesiącu można w Olsztynie pójść do Książnicy Polskiej czy WBP i tam posłuchać człowieka, który para się pisaniem.

To spotkanie było jednak niecodzienne, gdyż Piotr Gwiazda to poeta dwujęzyczny.

Piotr Gwiazda urodził się w Olsztynie i tu napisał, i opublikował pierwsze wiersze. Uczył się w III Liceum Ogólnokształcącym. Naukę przerwał, gdyż mając 17 lat migrował za wielką wodę.

Piotr Gwiazda w 2001 r. doktoryzował się na New York University z literatury… angielskiej i amerykańskiej! Następnie wykładał na Uniwersytecie Maryland w Baltimore County. 

W 2017 roku dołączył do kadry naukowej Uniwersytetu w Pittsburghu. Specjalizuje się w poezji i poetyce, ze szczególnym uwzględnieniem literatury amerykańskiej.

Zajmuje się także badaniami intertekstualnymi, pedagogiką, teorią reakcji czytelników, twórczością pisania i przekładem literackim.

Piotr Gwiazda pracę zawodową łączy z sukcesami na niwie poezji. Po migracji do USA Piotr Gwiazda pisze wiersze już tylko w języku… amerykańskim.

Takim symbolicznym wierszem, który może – w pewnym sensie – obrazować los poety dwujęzycznego, stał się wiersz napisany jeszcze po polsku, a który by zatytułowany:

Rok urodzenia.

Po migracji Piotr Gwiazda sam dokonał przekładu Roku urodzenia i amerykańską wersję tego wiersza zatytułował:

Birth CertificateŚwiadectwo urodzenia.

Następnie ten wiersz został przetłumaczony na język polski przez dwóch innych tłumaczy, którzy nie wiedzieli o istnieniu polskiego pierwowzoru 😉

Piotr Gwiazda w Olsztynie - 29.04.2019 - fot. Stanisław Olsztyn
Piotr Gwiazda w Olsztynie – 29.04.2019 – fot. Stanisław Olsztyn

Zachęcam do obejrzenia zapisu filmowego całego spotkania, które prowadził olsztyński poeta urodzony w Barczewie Kazimierz Brakoniecki.

Kazimierz Brakoniecki nadawał na tej samej fali co Piotr Gwiazda. Nie dziwota!

Obaj uczyli się w III LO w Olsztynie.

 

 

 

2 komentarze do “Piotr Gwiazda – Poeta dwujęzyczny z Olsztyna – Rok urodzenia – Birth Certificate

  • Dziekuje za bardzo ciekawy komentarz. Wizyta w Olszynie — a takze to spotkanie w WBP — mialy dla mnie ogromne znaczenie!

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Niewątpliwie powrót po latach do miejsca urodzenia i do ludzi, z którymi się dorastało, niesie ze sobą moc wrażeń! A to – mam nadzieję – że zaowocuje nowymi wierszami. Zapraszam do ich autoprezentacji na Ku Prawdzie 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *