środa, 6 grudnia, 2023
WojskoZdrowieŻycie Olsztyna

Siła krwi Terytorialsów – Podsumowanie roku 2018

W Wojskach Obrony Terytorialnej podsumowano akcję krwiodawstwa. Dzięki Terytorialsom do systemu trafiło ponad 1100 litrów krwi.

W kwietniu br., Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły realizację długofalowego projektu, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców naszego kraju poprzez propagowanie i aktywne zaangażowanie w ideę krwiodawstwa.

Dzięki akcjom krwiodawstwa Terytorialsi z Warmii i Mazur przyczynili się do zwiększenie ilości krwi w systemie na terenie województwa. Żołnierze są zgodnie z mottem, „zawsze gotowi zawsze blisko”, by oddać krew na wypadek zdarzeń kryzysowych. W ten sposób zwiększa się ilość osób gotowych do alarmowego oddania krwi.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

Dzięki mobilizacji Terytorialsów udało się pomóc ppor. Wojtkowi Kozłowskiemu, który w lipcu uległ poważnemu wypadkowi. Jak sam podkreślił:

Dziękuję za wsparcie i opiekę jaką otoczyli mnie żołnierze i pracownicy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a przede wszystkim za zorganizowanie akcji krwiodawstwa. Ta krew była mi naprawdę potrzebna.

Od kwietnia br. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oddali ponad 1100 litrów krwi. Projekt rozpoczęła akcja Krwioobieg Terytorialsa, która w kwietniu została zainaugurowana konferencją.

Stawili się na niej Terytorialsi, żołnierze wojsk operacyjnych, lekarze oraz honorowi dawcy krwi. Ważnym etapem, realizowanym w ramach Krwioobiegu były zbiórki krwi organizowane w brygadach.

Szczególna inicjatywa miała miejsce 26 maja br., kiedy to Terytorialsi z pięciu brygad OT, w tym z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jednego dnia, niemalże w tych samych godzinach, oddawali krew i jednocześnie propagowali ideę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Terytorialsi aktywnie angażowali się również w inne przedsięwzięcia wspierające ideę HDK m.in.: w akcję SpoKREWnieni Służbą, Apel Krew czy też 100 litrów krwi na 100-lecie Niepodległości.

Założenia ogłoszone w kwietniu, w ramach inauguracji działalności WOT na rzecz HDK, zostały spełnione, a sumaryczna ilość oddanej krwi od kwietnia br. wyniosła ponad 1100 litrów.

Należy zaznaczyć, że w bieżącym roku, w akcję zaangażowało się głównie sześć brygad sformowanych w pierwszym etapie budowy WOT. Pokazuje to ogromny potencjał i realne wzmocnienie dla całego systemu, w momencie pełnego zaangażowania wszystkich utworzonych brygad.

Liczba honorowych dawców krwi w WOT stale wzrasta. Zaangażowanie kolejnych brygad w nadchodzącym roku z pewnością pozwoli przełamać kolejne granice i wtłoczyć do systemu jeszcze większą ilość zawsze niezbędnej i zawsze potrzebnej krwi.

Monika Jabłońska-Buder – rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *