czwartek, 25 lipca, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Sowiecki cios w plecy – dr Paweł Warot

Sowiecki cios w plecy – to tytuł odczytu dr Pawła Warota, który miał miejsce 17 września 2017 r. w Olsztynie w ramach cyklu Rozmowy o Ojczyźnie.

 

Słuchaczmi odczytu byli przede wszystkim uczestnicy uroczystość przypominających sowiecki cios w plecy z 17 września 1939 roku, które odbyły się na olsztyńskim Skwerze gen. Fieldorfa-Nila.

Pod pomnikiem AK składano kwiaty dla upamiętnienia ofiar agresji ZSRR na Polskę.

Dla zachęty do obejrzenia całego odczytu, poniżej cytuję wyrywki, które obrazują o czym – tak naprawdę – mówił dr Paweł Warot.

Paweł Warot:

(Fragment wypowiedzi – całość do obejrzenia)

Jak wiadomo historyk pracuje na dokumentach, na źródłach. Chciałbym się z Państwem podzielić refleksją dotyczącą pewnych charakterystycznych źródeł, do których ostatnio udało mi się dotrzeć. 

Stalin dochodząc w sierpniu 1939 roku do porozumienia z Hitlerem w sprawie podziału Polski i szerzej Europy Wschodniej, jednocześnie rozwiązywał Hitlerowi ręce. Umożliwiał wywołanie wojny.  

Stalinowi zależało na tym, by doszło do ogólnoeuropejskiego konfliktu zbrojnego na kontynencie, gdyż to dawało szansę Rosji na rozszerzenie komunizmu.

Polska była i jest kluczowa. Jej położenie, jak i potencjał był ważny. Był jednocześnie zagrożeniem. Charakter Polski, pańskość Polski. Polskę należało zatem zniszczyć.

 

Sowiecki cios w plecy – to odczyt Pawła Warota przede wszystkim o kulisach i tle zbrodniczego porozumienia Stalina i Hitlera – okazuje się – że podjętego za wiedzą i cichą aprobatą naszych “sojuszników”. Paweł Warot dużą część odczytu poświęcił stosunkom narodowościowym na ziemiach zajętych przez wojska bolszewickie i … filmom o tamtych czasach: Nazi matki, nazi ojcowie i Czerwiec 1941.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *