SPORT, INTEGRACJA I MOTYWACJA – 42. PROJEKT WOJOWNIK
Już po raz kolejny weterani z całej Polski spotkali się, by uczestniczyć w wyjątkowym projekcie łączącym sportowe wyzwania z integracją środowiska wojskowego. W dniach 26-27 listopada br. w Giżycku zorganizowano 42. edycję „Projektu Wojownik”. To wyjątkowa inicjatywa Centrum Weterana, która promuje aktywność fizyczną jako narzędzie rozwoju i wsparcia psychicznego dla żołnierzy.
W dniach 26–27 listopada br. w 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego w Giżycku odbyła się 42. edycja „Projektu Wojownik”.
W wydarzeniu wzięli udział weterani służący w różnych jednostkach wojskowych – m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, 10. Wrocławskiej Brygadzie Łączności, 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT oraz 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich.
Projekt zainaugurowali dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – gen. bryg. dr Grzegorz Kaliciak, dyrektor Centrum Weterana – ppłk dr Katarzyna Rzadkowska oraz pełnomocnik do spraw weteranów w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – płk Leszek Szabliński.
Jak podkreśliła Dyrektor Centrum Weterana, ppłk dr Katarzyna Rzadkowska
– Projekt Wojownik to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko integruje środowisko weteranów i żołnierzy, ale także wspiera ich rozwój fizyczny i psychiczny. To już 42. edycja tego niezwykłego przedsięwzięcia, którego celem jest budowanie współpracy i zaufania między uczestnikami poprzez zajęcia ze sztuk walki. Sport uczy wzajemnego wsparcia i pomaga kształtować relacje oparte na zaufaniu – tak ważne w wojskowym środowisku. Pamiętajmy, że choć kondycja fizyczna i zdrowie są ważne, to spokój i zdrowie psychiczne są równie, jeśli nie bardziej, istotne.
Zwróciła się ona również bezpośrednio do gospodarzy 42. edycji „Projektu Wojownik” podkreślając, że
– Serdecznie dziękuję 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej za ogromne zaangażowanie i gościnność, które czynią to wydarzenie wyjątkowym.
DNI PEŁNE SPORTOWYCH WYZWAŃ I INSPIRACJI
Pierwszy dzień projektu rozpoczął się wykładem na temat suplementacji i żywienia w sportach walki, następnie uczestnicy wzięli udział w warsztatach z technik oddechowych prowadzonych przez przedstawicieli Fundacji Europa House, która gościnnie uczestniczyła w tej edycji Projektu.
Głównym punktem zajęć realizowanych tego dnia były warsztaty z walki wręcz prowadzone przez Roberta Dochóda – wybitnego zawodnika MMA, specjalizującego się w stylu K-1 i kickboxingu, zdobywcę 1. miejsca w Pucharze Świata w Austrii 2023, wielokrotnego medalistę Pucharów Europy oraz trzykrotnego mistrza Polski w K-1. Jego profesjonalne podejście oraz ogromne doświadczenie zmotywowały uczestników do pracy nad własnymi umiejętnościami.
Drugi dzień przyniósł kolejne wyzwania. Po warsztatach oddechowych i treningu siłowym z elementami akrobatyki uczestnicy mieli okazję trenować walkę wręcz pod okiem Sandry Kruk – wicemistrzyni świata, brązowej medalistki mistrzostw Europy oraz sześciokrotnej mistrzyni Polski. Jej profesjonalizm i zaangażowanie zainspirowały uczestników do jeszcze cięższej pracy i przekraczania własnych granic.
INTEGRACJA, MOTYWACJA I WSPARCIE
„Projekt Wojownik” to nie tylko sport, ale także przestrzeń do wymiany doświadczeń, integracji środowiska wojskowego oraz budowania wzajemnego wsparcia.
Jak podkreśla jeden z uczestników tej edycji, ppor. Andrzej Kucharek z Brygady Ochrony w Warszawie
– Pierwszy raz biorę udział w takiej inicjatywie i jest to coś, co mi się bardzo podoba. Myślę, że projekt ten jest czymś, dzięki czemu weterani będą mogli pozyskać wiedzę jak kontynuować swój rozwój fizyczny i psychiczny. Prowadzone zajęcia pomagają nam uzupełnić wiedzę, która pozwoli się nam rozwijać czy to w zakresie sportów walki, czy to w kwestiach panowania nad emocjami i odnajdywania się w stresujących sytuacjach.
Dzięki zaangażowaniu organizatorów i uczestników projekt od lat stanowi unikalne wydarzenie, które łączy ludzi w atmosferze wzajemnego zrozumienia i inspiracji.
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa