Stefan Truszczyński: Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie… to won!

Stefan Truszczyński – dziennikarz, reporter, publicysta, dokumentalista filmowy. Pracował w prasie, telewizji publicznej i telewizjach prywatnych. W dorobku ma programy telewizyjne – wielkie transmisje, kilkadziesiąt godzinnych wywiadów na żywo z najważniejszymi, najbardziej znanymi ludźmi w Polsce, reportaże i filmy dokumentalne z kilkunastu krajów. Angażuje się w obronie ludzi i ich spraw. Żonaty, mieszka w Warszawie od ponad pół wieku – po studiach na Polonistyce UW. Działa w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – za wPolityce.pl

Ja Stefana Truszczyńskiego dotychczas kojarzyłem jako telewizyjne zwierzę, przede wszystkim z czasów, gdy był jednym z prowadzących program Turniej Miast.

Osobiście poznałem Stefana Truszczyńskiego w ubiegłym roku, gdy pojawił się w Olsztynie z okazji V Dni Seweryna Pieniężnego.

W tym roku, 25 lutego, Stefan Truszczyński w ramach VI Dni Seweryna Pieniężnego, spotkał się z mieszkańcami Olsztyna w Książnicy Polskiej.

Skorzystałem z okazji i uwieczniłem całe spotkanie, które poświęcone było polskiemu reportażowi.

Pytania dziennikarzowi zadawał także dziennikarz Wojciech Chromy, autor audycji o Ku Prawdzie, zatytułowanej Cena krytyki.

Olsztyniacy jak zwykle… zawiedli i przestaje mnie to już dziwić. Rozumiem nawet olsztyńskich dziennikarzy… sponsorowanych przez niemiecki koncern prasowy.

Dla mnie całe spotkanie ze Stefanem Truszczyńskim, które trwało blisko 2 godziny, to pouczająca lekcja! A brać przykład z dobrych dziennikarzy i uczyć się od prawdziwych mistrzów… zawsze warto.

Gdy przy montażu filmu odtwarzałem to, co powiedział Stefan Truszczyński, doszedłem do przekonania, że całe spotkanie to odpowiedź na moje firmowe pytanie:

Stefanie, jaka jest Twoja prawda o polskim dziennikarstwie?

Stefan Truszczyński jasno powiedział, jakim widzi współczesne polskie dziennikarstwo gazetowe i  telewizyjne.

Swoje wypowiedzi Stefan Truszczyński okrasił anegdotami, których bohaterami są ludzie powszechnie znani, z którymi życie go zetknęło.

Dla mnie ważne było to, że Stefan Truszczyński w swoich wypowiedziach wskazał podstawowe zasady jakimi powinien kierować się każdy dziennikarz:

Czegoś takiego jak obiektywne dziennikarstwo nie ma! Bo zawsze trzeba mieć jakieś poglądy.

Tylko fakty trzeba przedstawiać prawdziwie. Fakty mówią same za siebie. 

Potem trzeba zrobić trzy kropki… a ja Truszczyński uważam że. Proszę bardzo, ja muszę mieć takie prawo.

Nie mogę w trakcie przedstawiania sytuacji już komentować. Przymiotniki, określenia powinny być prawie wyeliminowane.

Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie… to won!

Stefan Truszczyński ma prosty przepis na dobre dziennikarstwo: Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie to won! Brawo! Jestem całym sercem za!  Polecam obejrzenie filmowego zapisu całego spotkania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *