niedziela, 24 września, 2023
Jaka jest Twoja prawda?KsiążkaKulturaŻycie Olsztyna

Stefan Truszczyński: Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie… to won!

Stefan Truszczyński – dziennikarz, reporter, publicysta, dokumentalista filmowy. Pracował w prasie, telewizji publicznej i telewizjach prywatnych. W dorobku ma programy telewizyjne – wielkie transmisje, kilkadziesiąt godzinnych wywiadów na żywo z najważniejszymi, najbardziej znanymi ludźmi w Polsce, reportaże i filmy dokumentalne z kilkunastu krajów. Angażuje się w obronie ludzi i ich spraw. Żonaty, mieszka w Warszawie od ponad pół wieku – po studiach na Polonistyce UW. Działa w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich – za wPolityce.pl

Ja Stefana Truszczyńskiego dotychczas kojarzyłem jako telewizyjne zwierzę, przede wszystkim z czasów, gdy był jednym z prowadzących program Turniej Miast.

Osobiście poznałem Stefana Truszczyńskiego w ubiegłym roku, gdy pojawił się w Olsztynie z okazji V Dni Seweryna Pieniężnego.

W tym roku, 25 lutego, Stefan Truszczyński w ramach VI Dni Seweryna Pieniężnego, spotkał się z mieszkańcami Olsztyna w Książnicy Polskiej.

Skorzystałem z okazji i uwieczniłem całe spotkanie, które poświęcone było polskiemu reportażowi.

Pytania dziennikarzowi zadawał także dziennikarz Wojciech Chromy, autor audycji o Ku Prawdzie, zatytułowanej Cena krytyki.

Olsztyniacy jak zwykle… zawiedli i przestaje mnie to już dziwić. Rozumiem nawet olsztyńskich dziennikarzy… sponsorowanych przez niemiecki koncern prasowy.

Dla mnie całe spotkanie ze Stefanem Truszczyńskim, które trwało blisko 2 godziny, to pouczająca lekcja! A brać przykład z dobrych dziennikarzy i uczyć się od prawdziwych mistrzów… zawsze warto.

Gdy przy montażu filmu odtwarzałem to, co powiedział Stefan Truszczyński, doszedłem do przekonania, że całe spotkanie to odpowiedź na moje firmowe pytanie:

Stefanie, jaka jest Twoja prawda o polskim dziennikarstwie?

Stefan Truszczyński jasno powiedział, jakim widzi współczesne polskie dziennikarstwo gazetowe i  telewizyjne.

Swoje wypowiedzi Stefan Truszczyński okrasił anegdotami, których bohaterami są ludzie powszechnie znani, z którymi życie go zetknęło.

Dla mnie ważne było to, że Stefan Truszczyński w swoich wypowiedziach wskazał podstawowe zasady jakimi powinien kierować się każdy dziennikarz:

Czegoś takiego jak obiektywne dziennikarstwo nie ma!

Bo zawsze trzeba mieć jakieś poglądy.

Tylko fakty trzeba przedstawiać prawdziwie.

Fakty mówią same za siebie. 

Potem trzeba zrobić trzy kropki… a ja Truszczyński uważam że.

Proszę bardzo, ja muszę mieć takie prawo.

Nie mogę w trakcie przedstawiania sytuacji już komentować.

Przymiotniki, określenia powinny być prawie wyeliminowane.

Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie… to won!

Stefan Truszczyński ma prosty przepis na dobre dziennikarstwo: Dziennikarz musi pisać prawdę! Jak kłamie to won!

Brawo! Jestem całym sercem za!  Polecam obejrzenie filmowego zapisu całego spotkania.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *