sobota, 9 grudnia, 2023
WojskoŻycie Olsztyna

Sztafeta Niepodległości 11 – 14 sierpnia

Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegną w Sztafecie Niepodległości wzdłuż królowej polskich rzek. Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów, zespoły spotkają się w Warszawie, by w ten sposób uczcić 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W sztafecie nie zabraknie przedstawicieli 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sztafeta Niepodległości odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Skład podstawowy sztafety będzie złożony z żołnierzy i  pracowników WOT.

Sztafeta Niepodległości jest przepięknym pomysłem na uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, z oddaniem hołdu wszystkim poległym bohaterom. Idea braterstwa i współpracy zespołowej pokazuje, że z odpowiednią mobilizacją jesteśmy w stanie zrobić wszystko

– podkreśla szer. Sławomir Kaliski, żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

Biorę udział w sztafecie, ponieważ jest to idealny sposób na oddanie hołdu bohaterom poległym w walkach o niepodległość – dodaje szer. Wojciech Andrearczyk, żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

Podobnymi motywami kierowały się Panie, które również będą reprezentowały brygadę z Warmii i Mazur: Biegnę w słusznej sprawie. Tutaj czas nie gra roli, ważne żebym ukończyła bieg w tak szczytnym celu – podkreśla kpr. Alicja Barszczewska z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gdy dowiedziałam się o sztafecie nie wahałam się ani chwili. Wszystkim którzy walczyli, mogę symbolicznie oddać hołd będąc w trasie – dodaje szer. Sonia Wróblewska żołnierz Obrony Terytorialnej z batalionu lekkiej piechoty w Morągu.

Skład podstawowy sztafety będzie liczył 48-osób i zostanie podzielony na dwie grupy zadaniowe: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie co najmniej 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa będzie przebiegała jak najbliżej koryta Wisły.

W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy

– powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Monika Jabłońska – Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *