Terytorialsi 45. Batalionu Lekkiej Piechoty oddają osocze

Jeden dawca osocza jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów. Nad oddaniem osocza nie zastanawiał się długo szer. Sebastian Naborczyk, żołnierz z 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie.

Po ustąpieniu choroby i odczekaniu wymaganych dni od razu przystąpił do działania.

Sam przechodząc tą chorobę, wiem jak może być ciężko, dlatego też chciałbym zachęcić wszystkie osoby, które przechorowały i są już zdrowe do oddania osocza, gdyż nie różni się to zbytnio od samego oddania krwi, trwa to trochę dłużej bo około 30-40 minut, a te pół godziny może uratować nawet trzy osoby.

Terytorials z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddał dziś 700 ml osocza i zapowiada, że póki będzie mógł, to będzie oddawał osocze ratujące życie.

Oddawanie krwi i osocza po przebytym koronawirusie jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii.

To ważny apel, zwłaszcza, że w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować osocza.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponawia apele, bowiem zapotrzebowanie na krew i osocze w szpitalach jest duże, a zapasy nie zawsze wystraczające. Żołnierze 4. W-MBOT od początku pandemii oddali ponad 270 litrów krwi.  Żołnierze -ozdrowieńcy oddają również osocze, uważają bowiem to za obowiązek wobec społeczeństwa, aby pomóc we wspólnej walce z COVID-19

– mówi rzecznik 45blp, szer. Sabina Mazurek.

Badania pokazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Osocze jest jednym z istotnych elementów w walce z chorobą.

Wykorzystuje się je tylko we wczesnych etapach choroby. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19.

źródło: 45.blp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *