środa, 24 kwietnia, 2024
InformacjeWojskoZdrowieŻycie Olsztyna

Terytorialsi 45. Batalionu Lekkiej Piechoty oddają osocze

Jeden dawca osocza jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów. Nad oddaniem osocza nie zastanawiał się długo szer. Sebastian Naborczyk, żołnierz z 45. Batalionu Lekkiej Piechoty w Olsztynie.

Po ustąpieniu choroby i odczekaniu wymaganych dni od razu przystąpił do działania.

Sam przechodząc tą chorobę, wiem jak może być ciężko, dlatego też chciałbym zachęcić wszystkie osoby, które przechorowały i są już zdrowe do oddania osocza, gdyż nie różni się to zbytnio od samego oddania krwi, trwa to trochę dłużej bo około 30-40 minut, a te pół godziny może uratować nawet trzy osoby.

Terytorials z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddał dziś 700 ml osocza i zapowiada, że póki będzie mógł, to będzie oddawał osocze ratujące życie.

Oddawanie krwi i osocza po przebytym koronawirusie jest szczególnie ważne w czasie trwającej pandemii.

To ważny apel, zwłaszcza, że w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować osocza.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ponawia apele, bowiem zapotrzebowanie na krew i osocze w szpitalach jest duże, a zapasy nie zawsze wystraczające. Żołnierze 4. W-MBOT od początku pandemii oddali ponad 270 litrów krwi.  Żołnierze -ozdrowieńcy oddają również osocze, uważają bowiem to za obowiązek wobec społeczeństwa, aby pomóc we wspólnej walce z COVID-19

– mówi rzecznik 45blp, szer. Sabina Mazurek.

Badania pokazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Osocze jest jednym z istotnych elementów w walce z chorobą.

Wykorzystuje się je tylko we wczesnych etapach choroby. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19.

źródło: 45.blp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *