Walka trwa! O wolność, o honor, o kraj! Chwała powstańcom!

Z okazji dzisiejszej 72 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypominam wpis sprzed dwóch lat z kategorii Jaka jest Twoja prawda?: Danuta Nachurska. To ruskie zniszczyli Olsztyn! „Danki” – warszawianki z urodzenia i sanitariuszki z Żoliborza z czasu Powstania – niestety, już nie ma wśród nas. Zmarła w czerwcu 2015 roku. Cześć jej pamięci. Chwała warszawskim powstańcom!

Ku wspomnieniom i ku pokrzepieniu serc, cytuję słowa piosenki autorstwa Bożeny Kraczkowskiej.

Piosenka ta w wykonaniu Kasi Sawczuk promowała telewizyjny serial z 2014 roku  Czas honoru. Powstanie. Kompozytorem utworu jest Bartosz Chojdecki.

 

Dziewczyno! Żoliborz, Ochota, Wola, Różaną po schodkach w dół. Dziewczęta spod Parasola żołnierski włożyły strój. Błękitna chustka – marzenie, w koszyku granaty dwa i zdjęcie chłopaka w kieszeni – pamiątka letniego dnia.

Dziewczyno z granatem w ręce, dziewczyno w zielonej sukience! Warszawa się broni, walka trwa: o wolność, o honor, o kraj! Do broni, dziewczyno kochana! Do broni, chłopaku mój! Wnet wolna będzie Warszawa! Do broni, po wolność, na bój!

Powstańcy na Starówce, tam poczta broni się. List pisze sanitariuszka: „Walczymy. Kocham cię!” I tylko czasem dłonie, słowa jakiegoś strzęp. On z Batalionu „Zośka”, a ona – kto to wie?

Zza rogu seria z kaemu, ciszę przerywa: ta, ta… Niewolę rozrywa granat i z Błyskawicy strzał. Warszawa jeszcze się broni; weź miła dwie filipinki. Zawleczka jest tutaj, zobacz, podobna do twojej szminki!

 

Walka trwa! O wolność, o honor, o kraj! Powstańcy warszawscy pokazali, co dla nich znaczyły słowa: Wolność, Ojczyzna i Honor. Chwała bohaterom!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.