niedziela, 21 lipca, 2024
RekreacjaŻycie Olsztyna

Warmińska Łynostrada – skuteczne przetarcie! Otwarcie w wakacje!

3 maja obył się pierwszy przejazd całą trasą Warmińskiej Łynostrady. Wycieczka miała roboczy charakter, a jej celem było zebranie opinii wśród uczestników na temat atrakcyjności przebiegu, jakości dróg oraz pomysłów na dodatkowe ulepszenia trasy.

Pomimo mało zachęcającej pogody, na starcie zjawiło się prawie 20 osób zdecydowanych pokonać jeden z dwóch wariantów liczących 60 lub 120 km.

Symbolicznym akcentem przejazdu była postać Mikołaja Kopernika, którego działalność akcentuje się w Olsztynie m.in. poprzez Ławeczkę Kopernika ustawioną przed wejściem do Zamku, a w Lidzbarku Warmińskim poprzez nowy pomnik Kopernika ustawiony w świeżo stworzonym parku nad Łyną.

Pierwsze prace nad powstaniem Warmińskiej Łynostrady rozpoczęto już w 2016 r. i od tego czasu działacze trzech olsztyńskich stowarzyszeń: Wizja Lokalna, Młyn i W-M PTTK propagują jej liczne atuty.

Według założeń jest to unikalna trekkingowa trasa rowerowa mająca stać się turystyczną atrakcją regionu.

Trasa na całym przebiegu wiedzie możliwie blisko koryta rzeki Łyny, łączy ważne ośrodki miejskie, czyli Olsztyn, Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński, stanowi podstawę współpracy Urzędu Marszałkowskiego, 4 gmin, 2 powiatów, 2 nadleśnictw i sieci miast Cittaslow.

Trasa jest także najkrótszym możliwym łącznikiem stolicy regionu z popularnym szlakiem rowerowym Green Velo.

Oficjalne otwarcie trasy jest zapowiadane na początek wakacji.

Aktualnie trwają prace projektowe i uzgodnienia związane z kompleksowym oznakowaniem i tablicami informacyjnymi, mającymi dawać rowerzystom poczucie bezpieczeństwa oraz dostarczać ciekawostek na temat zwiedzanych terenów.

Na ten sezon zapowiadane są nowe atrakcje na Warmińskiej Łynostradzie: wycieczki z przewodnikiem, 2-dniowy rajd od źródeł Łyny, konkurs fotograficzny, rajd na orientację, a nawet bieg po najciekawszych odcinkach trasy.

Aktualności ukazują się regularnie na Facebooku.

Telefony kontaktowe:

Mirosław Arczak: 507 617 656 Stowarzyszenie Aktywności Społecznej „Młyn”, kampania Rowerowy Olsztyn

Paweł Klonowski: 504 770 710 Stowarzyszenie Wizja Lokalna

Marian Jurak: 607 280 160 Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *