sobota, 23 września, 2023
PolitykaŻycie Olsztyna

Wyniki wyborów samorządowych 2014

Przedstawiam wyniki wyborów samorządowych – te – które mnie bezpośrednio dotyczyły. Wyniki wyborów radnych Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Według protokołu komisji wyborczej w całym województwie na Polskie Stronnictwo Ludowe oddano 159 326 głosów, na Platformę Obywatelską115 461, na Prawo i Sprawiedliwość 80 913, a na SLD36 482.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego – 14 795 głosów. KWW Ruch Narodowy – 7 225 głosów. KWW VIP – 5 420 głosów. KWW Wspólnota Patriotyzm Solidarność – 3 598 głosów. KW Demokracja Bezpośrednia – 3 231 głosów. KW Twój Ruch 3 081 głosów. Źródło: wiadomości.wp.pl.

Pisząc szczerze to taki wynik naszego KWW WPS jest… szokujący. Praktycznie bez reklamy, ze źle ułożonymi listami, z 3 a nie 5 listami, z ostatnim numerem w książeczce, uzyskać poparcie od tylu wyborców – to naprawdę… szacun dla wyborców.

Ja za sukces już bym uważał wynik ponad 1000 głosów na KWW WPS. Ile z tych 3.598 głosów było oddanych na mnie, to okaże się gdy PKW opublikuje szczegółowe wyniki na swojej stronie. Wierzę, że zagłosowała na mnie nie tylko… rodzina 😉 Dziękuję Wam wszystkim razem, i ściskam każdego z osobna.

Analizując na gorąco powyższe wyniki, to potwierdziło się to, co przewidywałem. Już na starcie nie mieliśmy szansy choćby na 1 mandat. Niestety próg 5% poparcia w skali województwa jest nie do przekroczenia dla komitetów organizowanych ad hoc. Nawet Nowa Prawica z tak silną reprezentacją i zaprawioną w bojach o mandaty kadrą, nie zbliżyła się do tego progu.

Mamy te same 4 partie w Sejmiku. Takiego sukcesu PSL (14 mandatów) nie przewidziałem, bo nie zakładałem, że PKW tak stronniczo sporządzi książeczki wyborcze. Szczęściem PSL było to, że wylosowano im numer '1′ listy wyborczej.

Daję se uciąć paznokcie u nóg, że gdyby PSL miało inny numer listy, to z pewnością miałoby poparcie mniejsze o circa 15%. Wielu wyborców, szczególnie tych leciwych wiekowo, nie miało ochoty na wertowanie książeczki i starym zwyczajem stawiało krzyżyk przy pierwszej osobie z listy nr 1.

Pani Pasławska to urodzona szczęściara  🙂 Totalnym zaskoczeniem dla mnie jest wyraźna porażka PiS z PO! Czyżby wyborcy uznali, że nie warto zmienić jednej republiki na drugą? Wynik SLD to chyba oznaka, że wymiera już pokolenie, które sentyment do PRL-u przenosiło na to ugrupowanie.

Powyższe wyniki wyborów samorządowych 2014 zapowiadają, że przyszłoroczne wybory parlamentarne będą… ciekawe, a ich wynik trudny do prognozowania! Obyśmy wszyscy ich dożyli w dobrym zdrowiu!

 

6 komentarzy do “Wyniki wyborów samorządowych 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *