czwartek, 25 lipca, 2024
InformacjeŻycie Olsztyna

Wysokosprawna kogeneracja nie istnieje na Warmii i Mazurach!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej robi kolejny krok w tworzeniu nowoczesnej infrastruktury, która zwiększy w Polsce ilość czystej energii i zarazem wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Łącznie ponad 258 mln zł wsparcia z Funduszu Spójności otrzyma 27 projektów na rozwój wysokosprawnej kogeneracji, w tym 22 inicjatywy przewidujące budowę instalacji kogeneracyjnych zasilanych gazem ziemnym oraz 5 wykorzystujących biomasę.

Wysokosprawna kogeneracja to technologia stosowana w energetyce, która sprzyja ograniczaniu zużycia paliw do produkcji energii, a jednocześnie pozwala uzyskać jej więcej, na przykład w postaci ciepła. Ma ona zatem duże znaczenie w walce ze smogiem.

Jedna z wytycznych rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zachęca do wspierania produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, czyli właśnie na zasadzie wysokosprawnej kogeneracji.

Celem jest zbudowanie w Polsce niskoemisyjnej energetyki, czy szerzej – gospodarki. Umowy podpisane przez NFOŚiGW z beneficjantami są praktyczną formą realizacji rządowej koncepcji.

W przypadku każdego z projektów, obok rezultatów rzeczowych związanych z uzyskaniem niskoemisyjności, przewidywane są również efekty środowiskowe.

Będą one polegać na zmniejszeniu zużycia energii pierwotnej oraz ograniczeniu emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Dzięki rozwiązaniom kogeneracyjnym zmniejszy się emisja m.in. tlenku siarki, tlenku azotu, a także dwutlenku węgla (CO2) – gazu cieplarnianego.

Zatem zasadniczy zysk płynący z wysokosprawnej kogeneracji to więcej energii, oszczędności finansowe gmin, ich mieszkańców oraz przedsiębiorstw, ale także znacznie czystsze powietrze.

Ponadto wprowadzanie rozwiązań kogeneracyjnych wpłynie stymulująco na rozwój sieci ciepłowniczych, dzięki którym ciepło będzie sprawniej rozprowadzane.

Projekty wykorzystujące gaz ziemny

Na rozwiązania technologiczne w zakresie wysokosprawnej kogeneracji związane z wykorzystaniem gazu ziemnego zdecydowało się w przedstawionych projektach 22 beneficjentów:

PGNiG Termika S.A. EC Przemyśl5,6 mln zł dotacji, ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o. – 22,1, Tarczyński S.A. w Ujeźdźcu Małym13,3, Proszkownia Mleka Sp. z o.o. w Piotrkowie Kujawskim3,0, Voelia Energa Poznań S.A. w Krotoszynie1,4, Aqua Park Łódź Sp. z o.o. – 1,7, Celsium Sp. z o.o.  w Grójcu1,1, Celsium Serwis Sp. z o.o. w Skarżysku Kamiennej8,4, Eco Kogeneracja Sp. z o.o. przy 4 projektach – w Nowej Soli, Jeleniej Górze, Żarach, Żaganiu3,311,33,53,1, Sanplast Sp. z o.o. w Wymysłowicach2,1, PEC  Sp. z o.o. w Grajewie11,5, PEC Sp. z o.o. w Mińsku Mazowieckim11,6, Kogeneracja Zachód S.A. w Szamotułach6,1, ZEC Sp. z o.o. w Nowym Dworze Mazowieckim5,7, Gmina Włoszczowa 9,8, MPGK Sp. z o.o. w Jaśle7,2, JMP Flowers Power Sp. z o.o. w Stężycy5,6, Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie8,6.

Projekty wykorzystujące biomasę

Zastosowanie biomasy w procesach wysokosprawnej kogeneracji zostało uwzględnione w przedsięwzięciach 5 beneficjentów:

BS Marka w Suwałkach – dotacja 9,9 mln zł, Energa Kogeneracja Sp. z o.o. w Kaliszu57,8, MPEC Sp. z o.o. w Łomży18,8, Pacyga Energia Krzysztof Pacyga, Grzegorz Pacyga, Damian Pacyga S.C. w Kukowie13,6, ZGC Sp. z o.o. w Tomaszowie Mazowieckim5,9.

Dofinansowanie wszystkich wymienionych wyżej przedsięwzięć umożliwia I oś priorytetowa POIiŚ Zmniejszenie emisyjności gospodarki, a ściślej jej działanie 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, które realizowane jest przez NFOŚiGW (Instytucję Wdrażającą) w porozumieniu z Ministerstwem Energii (Instytucją Pośredniczącą).

Sławomir Kmiecik 

Rzecznik prasowy NFOŚiGW

Ku Prawdzie:

Jak wynika z listy beneficjentów… Warmia i Mazury w wysokosprawnej kogeneracji nie istnieją!

Czy NFOŚiGW wesprze budowę spalarni śmieci w Olsztynie, eufemistycznie zwanej elektrociepłownią na paliwo alternatywne? Czas pokaże!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *