niedziela, 21 lipca, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Zlikwidować partyjniactwo! Bogdan Bachmura

Podczas VII Debaty z Debatą Czy OTAKE Polske walczyliśmy, można było zadawać pytania dla zaproszonych gości: Zofii Romaszewskiej, Stefana Śnieżko i Bogdana Bachmury.

Konrad UrbanowiczPaństwo mówicie, że jest właściwie źle. Padło słowo: rewolucja. Dlatego zadaję pytanie: od czego by trzeba było zacząć? Przecież od czegoś trzeba zacząć. Każda rewolucja zaczynała, a później była modyfikowana i nabierała bardzo demokratyczny obraz. 

Zofia Romaszewska

Każda rewolucja pożera te swoje dzieci. Demokratyczna ona na końcu nie jest. Rewolucja wszystko niszczy. 

Należy zacząć od tego, żeby wychowywać przyzwoicie swoje dzieci na obywateli, którzy są aktywni. Na to bym wszystkich namawiała. 

Stefan Śnieżko

Ja nie wiem od czego zacząć.

Bogdan Bachmura

Ja już powiedziałem od czego zacząć. Przede wszystkim od zjawiska partyjniactwa. Nie wiem, czy powstanie taka siła, która sama się unicestwi… partyjnie?

To jest problem pierwszy, najpilniejszy. Później drugi problem: trójpodziału władzy. Trójpodział władzy… prawdziwy. Jak bym szukał wzorców – może nie idealnych, ale najlepszych – to Konstytucja Stanów Zjednoczonych.

Ku Prawdzie: Zlikwidować partyjniactwo! Jestem za! Całym sercem i rozumem 😉 Nie ma prawdziwej demokracji w systemie, w którym “ojciec chrzestny” decyduje kto zostanie “jedynką” na liście, i w ten sposób pozyskuje… wiernego żołnierza. Naród zamiast “posłańca” wybiera “strażnika”, który nie wie, co to dobro wspólne. Stoi na straży praw kolejnych partyjnych republik kolesiów, w zamian oczekując intratnej synekury.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *