poniedziałek, 4 marca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Gracjan Fróg ps. Szczerbiec – Patron naszych Terytorialsów awansowany!

Decyzją ministra obrony narodowej z dnia 16.12.2019 r. patron Terytorialsów z Wamii i Mazur, kpt. Gracjan Fróg ps. „SZCZERBIEC”, został mianowany na stopień podpułkownika.

4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej budujemy na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla nas – Terytorialsów drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego

– podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Brygada z dumą dziedziczy tradycje, dorobek i wartości 3 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, której dowódcą był „Szczerbiec”.

Podobnie jak nasz wielki poprzednik – patron brygady, stawiamy na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.
Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec” to wspaniały polski bohater, wojownik niezłomnej walki o niepodległość.
To żołnierz, z którym się identyfikujemy i wobec którego mamy wielki dług pamięci.
Najlepszym jej wyrazem jest czynna kontynuacja misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy, a także dbanie o to, aby pamięć o nim nie umarła

– dodaje dowódca.

Patron 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg ps. „Szczerbiec”, urodzony 8 grudnia 1911 roku w Laskówce, należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej.

Jego osoba reprezentuje najlepsze cechy oficera Wojska Polskiego. Potrafił swych żołnierzy wyszkolić, uzbroić, umundurować oraz poprowadzić do szeregu zwycięstw, odniesionych w walce z okupantami Rzeczpospolitej.

Aresztowany 10 lipca 1948 roku, przeszedł okrutne śledztwo. Torturami starano się zmusić go, aby potwierdził absurdalny zarzut współpracy z Niemcami.

Współtowarzysze z celi zapamiętali jego niezłomność. Ze śledztw wracał dotkliwie pobity, jednak się nie złamał. Pomimo niebywałej odwagi i walki o prawdę, został skazany na karę śmierci.

Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. Miejsce pochówku pozostaje nieznane. Symboliczny grób ppłk. Fróga znajduje się na cmentarzu powązkowskim.

Dzięki staraniu podkomendnych, którzy przetrwali represje, uwielbiany dowódca został w 1959 roku zrehabilitowany.

Podpułkownik Gracjan Klaudiusz Fróg był odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi Wojennej z Mieczami.

Monika Jabłońska-Buder

Rzecznik prasowy 4 WMBOT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *