niedziela, 16 czerwca, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Mistrzostwa Terytorialsów w biegach przełajowych

W sobotę, 14 kwietnia 2018 roku, w Lesie Miejskim w Olsztynie, rozpoczną się drugie w historii Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w biegach przełajowych. W tym roku gospodarzem zawodów będzie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Biegi przełajowe są ściśle związane z ideą Wojsk Obrony Terytorialnej. Promują wśród żołnierzy oraz społeczności lokalnych zdrowy styl życia i zachęcają do dbania o aktywność fizyczną.

Sprawność fizyczna jest jednym z czynników decydujących o gotowości żołnierza Obrony Terytorialnej do działania, niezależnie od  wykonywanych funkcji i rodzaju pododdziału, w którym służy.

W Olsztynie, na dystansach 3 oraz 8 kilometrów, wystartują żołnierze zawodowi i żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) ze wszystkich istniejących brygad WOT.

Tegoroczny bieg jest również znakomitym treningiem i sprawdzianem ogólnej siły, sprawności, hartu ducha oraz kondycji na początku sezonu intensywnych szkoleń żołnierzy z Warmii i Mazur.

Dla żołnierzy należących do WOT to kolejna szansa na sprawdzenie się w zawodach sportowych. Żołnierze będą mieli okazję rywalizować, ale też współpracować na trasie. Dla części z nich będą to już drugie zawody.

Pierwsze mistrzostwa Terytorialsów w biegach przełajowych miały miejsce we wrześniu 2017 roku. Powiodły się na tyle dobrze, że Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podjęło decyzję o kontynuowaniu idei zawodów sportowych.

Jak podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś:

Żołnierz powinien być w dobrej kondycji, dlatego sprawność fizyczną naszych żołnierzy rozwijamy od pierwszych dni służby. Organizm przyzwyczajony do wysiłku fizycznego łatwiej znosi wyzwania związane z intensywnym szkoleniem.
Zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować w Lesie Miejskim w Olsztynie. W biegach przełajowych nawierzchnia jest niestabilna. Występują częste zmiany rytmu – nie ma tu mowy o wejściu w równy, wyćwiczony krok, jak można to zrobić podczas biegu na ulicy. Zakręty, podbiegi i zbiegi, kałuże, a także przeszkody, wymuszają ciągłą zmianę długości i częstotliwości kroku – dodaje ppor. Arkadiusz Grudziński, młodszy oficer sekcji szkoleniowej 4W-MBOT.

To dobry sprawdzian dla żołnierzy, którzy wykonują zadania często w niesprzyjających warunkach pogodowych. W niełatwym terenie i z wyposażeniem, które waży nawet 25 kg.

Start biegu głównego na 8 km planowany jest o godz. 10:00. Następnie, o godz. 11:30, wystartuje bieg na dystansie 3 km.

Monika Jabłońska – Rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *