sobota, 20 kwietnia, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Morowe DziewCZYNY z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kobiety wniosły nieoceniony wkład w organizację służby wojskowej. Ambicją i wytrwałością udowodniły, że nie ma rzeczy niemożliwych. Panie preferują współpracę, troszczą się o potrzeby innych, a także zapewniają regularne informacje zwrotne, dzięki czemu są w stanie efektywnie osiągać założone cele. Są ambitne i niesłychanie zdeterminowane, a nadto prócz chęci zdobycia nowych doświadczeń, kieruje nimi potrzeba niesienia pomocy.

Dzięki kobietom tworzymy społeczność gotową zmierzyć się z wyzwaniami w sposób profesjonalny i bardziej adekwatny do specyficznej misji WOT, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. 

Kobiety od wieków angażowały się w działania Sił Zbrojnych. Z perspektywy Dowódcy dostrzegam ich pozytywny wpływ na funkcjonowanie WOT.

My mężczyźni widzimy las, Wy widzicie drzewa

– razem postrzegamy Świat w sposób całościowy.

Dzięki Wam tworzymy społeczność gotową zmierzyć się z wyzwaniami w sposób profesjonalny i bardziej adekwatny do specyficznej misji WOT, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności

– gen. dyw. Wiesław Kukuła

Są niezaprzeczalną częścią teamu WOT. Dzięki nim łamiemy stereotypy!

Na całym niemalże świecie doszło do przełamania społecznego stereotypu i kobiety coraz częściej robią karierę w wojsku.

W Polsce dużym zainteresowaniem wśród kobiet cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej.

W szeregach 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 630 kobiet, a ich średnia wieku wynosi 29 lat.

Oznacza to, że stanowią 25% stanu ewidencyjnego Brygady i największy procent kobiet-żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w całej Polsce.

8 marca Morowe DzieewCZYNY, przedstawicielki z 45 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład Brygady, wzięły udział w spotkaniu z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim, oraz Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesławem Kukułą.

 

 

To spotkanie było pewną kontynuacją projektu, który powstał w zeszłym roku, projektu o nazwie Morowe DziewCZYNY, który miał na celu przedstawienie sylwetek kobiet służących w WOT i jednocześnie łączących tą służbę z życiem zawodowym, z pasjami i obowiązkami które płyną z życia prywatnego.

Była to naprawdę ogromna przyjemność i możliwość porozmawiania o tej tematyce z Panią Prezydentową, kobietą pełną ciepła i energii, fantastycznych pomysłów, która również bardzo aktywnie od momentu wybuchu pandemii wspiera potrzebujących, tych którzy z chorobą cierpią, zostali odseparowani od rodzin, zmagają się z rozmaitymi problemami.

Siłą rzeczy rozmowy dotyczyły właśnie tego typu tematów, tego jak udaje nam się łączyć te wszystkie rzeczy i tą pomoc nieść

– ppor. Anna Wiejek

 

Morowe DziewCZYNY u Pierwszej Damy RP – fot. Grzegorz Jakubowski KPRP

 

Każda z nas, która nosi mundur to MOROWA, ale to też matka, żona, kobieta która spełnia się zawodowo i dzieli służbę ze swoimi obowiązkami.

Na poniedziałkowym spotkaniu w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu z gen. dyw. Wiesławem Kukułą, usłyszałyśmy wiele słów uznania za nasze działania na rzecz walki z COVID-19.

Rok temu miała odbyć się inauguracja projektu Morowe DziewCZYNY, niestety pandemia pokrzyżowała te plany.

Wiele z nas do tej pory działa na różnych kierunkach wsparcia, jesteśmy w szpitalach, DPS-ach, służymy pomocą naszym kombatantom i seniorom, wspieramy stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Spotkanie z Dowódcą WOT było doskonałą okazją wymienić się spostrzeżeniami, ale też omówić nowe rozwiązania

– szer. Sabina Mazurek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *