czwartek, 25 lipca, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

PRZYJĘCIE NOWYCH ŻOŁNIERZY DO SŁUŻBY W WOT

Wojska Obrony Terytorialnej odgrywają niezwykle istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony kraju. Dlatego przyjęcie nowych żołnierzy w szeregi obrony terytorialnej jest zawsze momentem szczególnym i ważnym dla całego kraju.

Proces rekrutacji do WOT zaczyna się dużo wcześniej przed dniem przyjęcia do jednostki na podstawowe, 16-dniowe szkolenie.

Kandydaci na żołnierzy muszą nie tylko dopełnić formalności prawnych, dostarczyć do Wojskowych Centrów Rekrutacji wymagane dokumenty i przejść badania lekarskie.

Muszą także przygotować się na opuszczenie „strefy komfortu”. To często wymaga od przyszłych żołnierzy zaangażowania, determinacji oraz gotowości do poświęceń.

Przyjęcie nowych żołnierzy do służby w WOT (2)

Blisko 130 ochotników, którzy stanęli przed bramą jednostki w Braniewie w piątek (29 września) tuż przed godz. 6 rano, doskonale wiedzą, dlaczego chcą służyć w szeregach 4 WMBOT.

Stawili się na siódmą „16” w brygadzie, która łącznie w tym roku przyjęła blisko 850 ochotników z całego regionu.

— Podjąłem taką decyzję, ponieważ moja rodzina jest związana z wojskiem, także ja wiążę swoją przyszłość ze służbą w wojsku

— mówi Jakub, który ma jeszcze półtora roku do matury, ale już dzisiaj wie, że będzie chciał zostać oficerem.

Przyjęcie nowych żołnierzy do służby w WOT (3)

Z zupełnie innych względów zdecydowała się pani Danuta.

— Przyszłam do wojska przed wszystkim ze względów patriotycznych, ale chcę także spróbować siebie, czy dam radę. Myślałam o wojsku już kilka lat temu, ale bałam się, że sobie nie poradzę. Stwierdziłam jednak: dlaczego nie teraz? Dzieci mam odchowane, więc czas zrobić coś dla siebie.

Bez względu na wiek, wykształcenie, rodzaj wykonywanej pracy – każdy z nich będzie teraz szkolił się przez 16 dni w kompanii szkolnej w Braniewie.

To będą intensywne dni, których celem będzie przygotowanie żołnierzy do różnorodnych zadań i sytuacji, jakie mogą wystąpić podczas służby.

Przyjęcie nowych żołnierzy do służby w WOT (4)

Szkolenie obejmuje takie dziedziny jak taktyka, strzelanie, orientacja w terenie, czy pierwsza pomoc.

Szkolenie zakończy się przysięgą, którą żołnierze złożą 14 października na placu przed bazyliką mniejszą w Braniewie.

Po przysiędze rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach, w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu.

Tam będą szkolić się przez najbliższe trzy lata, gdyż tyle trwa formacja terytorialsa. W 4W-MBOT służy obecnie ponad 3,5 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej:

to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku.

Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

WA/SM Zespół prasowy 4WMBOT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *