sobota, 18 maja, 2024
FilmKultura

“Gusen – wojna o pamięć” Rafał Geremek

Szanowni Państwo, dziś mija 72. rocznica wyzwolenia obozu KL Gusen przez armię amerykańską w 1945 r.

KL Gusen to niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny, który zakwalifikowany był jako obóz o najcięższych warunkach, z najmniejszymi szansami na przeżycie.

Do Gusen deportowano łącznie 71 tys. osób 27 narodowości (do całego kompleksu KL Mauthausen-Gusen 190 tys. osób 40 narodowości).

Życie w Gusen straciło ponad 35 tys. więźniów (w całym kompleksie ponad 80 tys.), 60 proc. zamordowanych stanowili Polacy.

Sami SS-mani nazywali obóz:

obozem zagłady dla polskiej inteligencji.

Obóz jest jednym z największych miejsc martyrologii Polaków w czasie II wojny światowej. Obok Palmir i sowieckiego Katynia był jednym z największych miejsc eksterminacji polskiej inteligencji.

Chcemy się z Państwem podzielić krótkim filmem z podsumowaniem liczbowym: Rozgrzewamy polskie serca. Doceniamy też inicjatywy przypominające naszą historię, szczególnie te nieco zapomniane.

Kilka dni temu w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbył się uroczysty wernisaż wystawy przygotowanej m.in. przez Muzeum Historii Polski Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie.

Jesienią br. wystawa ta będzie dostępna także na terenie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Prezentacji wystawy towarzyszy pokaz filmu dokumentalnego Gusen – wojna o pamięć, w reżyserii Rafała Geremka. Dokument wyprodukowało Muzeum Historii Polski i TVP Historia.

Tekst: Reduta Dobrego Imienia

 

 

Rafał Sziagór
źródło: Facebook
Dziękuję! Czytałem. Świetna lektura. Polecam także pozostałe części trylogii Stanisława Grzesiuka: Boso, ale w ostrogach i Na marginesie życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *