wtorek, 5 grudnia, 2023
InformacjeKulturaŻycie Olsztyna

Kresownianka z misją, Życie i twórczość Maryny Okęckiej-Bromkowej

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie autorskie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Tym razem dr Magdalena Szydłowska opowie o historii olsztyńskiego radia i postaci Maryny Okęckiej-Bromkowej.

Wydarzenie: Kresowianka z misją. Życie i twórczość Maryny Okęckiej-Bromkowej rozpocznie się 2 listopada o godzinie 17.00 w olsztyńskiej Książnicy Polskiej – Plac Jana Pawła II 2/3.

Maryna Okęcka-Bromkowa była pisarką, badaczką folkloru Warmii i Mazur i wybitną dziennikarką Radia Olsztyn.

To jedyna dziennikarka olsztyńskiej rozgłośni, która znalazła się w Leksykonie Polskiego Radia i jedyna olsztynianka uhonorowana Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.

Kilkaset nagrań i audycji Maryny Okęckiej-Bromkowej znajduje się w Muzeum Narodowym, także w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, czy Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodziła się w 1922 roku w Uściługu na Wołyniu.

W roku 1956 została dziennikarką w Polskim Radiu Olsztyn. Zgromadziła bogatą taśmotekę pieśni i gawęd, ratując je w ten sposób przed zapomnieniem.

Była autorką wielu programów radiowych, m. in. Tropami ludzi i pieśni. Za pracę w radiu przyznano jej Złoty Mikrofon.

Z Radia Olsztyn odeszła na emeryturę w stanie wojennym, w 1982 roku. Zmarła w Olsztynie w 2003 roku.

Maryna Okęcka-Bromkowa była też pisarką. Wydała trzy tomy legend, gawęd i pieśni zebranych na Warmii i Mazurach, przy czym Śpiewa wiatr od jezior (1966) opatrzyła własnym wstępem, zawierającym zarys badań nad folklorem Warmii i Mazur.

Z jej inicjatywy powstały Izby Regionalne i Leśne w Jaśkowie, Parlezie Wielkiej, Rucianem-Nidzie, Wrzesinie i Spychowie oraz Muzeum Regionalne w Sąpłatach koło Szczytna.

Mateusz Kossakowski

Prezes W-M Oddziału SDP w Olsztynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *