sobota, 24 lutego, 2024
KsiążkaKultura

Maryna Okęcka Bromkowa – Mistrzyni mikrofonu i pióra

W południe 15 października, w 15-tą rocznicę śmierci Maryny Okęckiej-Bromkowej, przy grobie mistrzyni radiowego fachu, zgromadzili się przyjaciele oraz żurnaliści Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Dzisiaj, równo w 15-tą rocznicę śmierci Maryny Okęckiej-Bromkowej stajemy przy jej grobie, aby wyrazić naszą wdzięczność za to wszystko co zrobiła dla życia kulturalnego Olsztyna, dla Warmii, dla Warmiaków i Mazurów, dla radia, i dla wielu z nas, którzy mieliśmy to szczęście Ją znać – rozpoczął niecodzienne spotkanie na olsztyńskiej nekropolii Ireneusz St. Bruski, prezes SDP w Olsztynie, organizator uroczystości.

Była poetką, powieściopisarką, animatorką kultury, znakomitą dziennikarką radiową i dokumentalistką, znawczynią warmińskiego folkloru – mówił dalej prezes SDP – Przybyła na Warmię z dalekiego Wołynia. Jej życie wyznaczyły: Uściług nad Bugiem, Stadniki nad Horyniem, Jazłowiec na Podolu, Lwów, Katowice wreszcie Olsztyn, gdzie przyjechała w 1949 roku. I gdzie kilka lat później (1956) rozpoczęła się Jej wielka przygoda z radiem.

Red. Mariusz Borsiak, laureat Nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej przypomniał wspomnienia Bohaterki z Jej pierwszych kroków w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie z połowy lat 50-tych XX wieku.

Swoimi wspomnieniami ze wspólnej pracy w olsztyńskiej Rozgłośni Polskiego Radia dzielił się red. Zenon Złakowski, członek honorowy SDP.

Na zakończenie olsztyńscy dziennikarze Bożenna Ulewicz, Zenon Złakowski i Wojciech Ciesielski złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów z szarfą z napisem:

Mistrzyni mikrofonu i pióra / z pamięcią – żurnaliści SDP 

Od Stowarzyszenia Pro Patria prezes Władysław Kałudziński zapalił znicz, natomiast  w imieniu osób dawnej „Solidarności” symboliczny kwiat złożyła Teresa Stefanowicz.

Spotkanie zakończono modlitwą i słowami:

Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci Droga Maryno, że pamiętamy, że dziękujemy…

Wieczorem, o godzinie 18, w kościele św. Józefa na olsztyńskim Zatorzu odbyła się Msza św. w intencji Maryny Okęckiej-Bromkowej. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki.

SDP

Fot. Ireneusz St. Bruski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *