sobota, 15 czerwca, 2024
HistoriaInformacjePolitykaŻycie Olsztyna

LIST OTWARTY DO PREZYDENTA OLSZTYNA W SPRAWIE “SZUBIENIC”

Pan Robert Szewczyk – Prezydent Miasta Olsztyna – Szanowny Panie Prezydencie…

Kontrowersje jakie budzi od lat w naszym mieście Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, powstały na zamówienie ówczesnego wojewody Mieczysława Moczara nie trzeba przypominać.

Po tym jak udało się wykreślić pomnik z Rejestru zabytków, pojawiła się także realna szansa na usunięcie go z centrum Olsztyna.

Niestety, na drodze stanął Prezydent Piotr Grzymowicz, którego zacięcie i pomysłowość w walce o zachowanie Szubienic przejdą do historii naszego miasta, także za sprawą uznania ze strony rosyjskiej agencji TASS, a więc pośrednio Władimira Putina.

Długa batalia doprowadziła do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nie pozostawił suchej nitki na argumentacji Prezydenta Grzymowicza.

Jednocześnie orzekając, że na mocy tak zwanej ustawy lustracyjnej, pomnik propaguje ustrój totalitarny.

Odpowiedź Grzymowicza - Wniosek do prezydenta Olsztyna
Właściciel Szubienic

Sprawa na skutek odwołania Prezydenta Grzymowicza ma być rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Jest bardzo prawdopodobne, że decyzja WSA zostanie podtrzymana, ale praktyka funkcjonowania NSA pokazuje, że na rozstrzygnięcie możemy czekać nawet kilka lat.

Dlatego zwracamy się do Pana o wycofanie skargi Prezydenta Grzymowicza, oraz podjęcie działań zmierzających do ostatecznego usunięcia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej z centrum Olsztyna.

Uważamy, że w tak ważnej dla społeczności lokalnej sprawie, kiedy chodzi o nasz stosunek do historii, tradycji i tożsamości, wyręczanie się sądem jest nieprzynoszącą chluby ostatecznością.

To my powinniśmy wiedzieć: czy mamy jakiś dług wdzięczności wobec wyzwoleńczej armii Józefa Stalina, i jak to chcemy okazać jego ideowemu spadkobiercy Władimirowi Putinowi.

Pozostawienie w obecnym stanie Placu im. Ksawerego Dunikowskiego na kolejne lata, wraz z parkingiem i barierkami broniącym pomnika, urąga estetyce miasta i jego wizerunkowi.

To nie Sąd powinien dawać sygnał do godnego zagospodarowania tego ważnego miejsca, ale gospodarze miasta.

wymiar nie... sprawiedliwości
Szubienice – Pomnik wdzięczności za zniewolenie
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej jest ropiejącym wrzodem na organizmie naszego miasta!

Wstydliwym tym bardziej, im więcej mówimy o zagrożeniu ze strony Rosji i ropiejącym tym mocniej, im bardziej rośnie liczba rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Ten wrzód trzeba przeciąć! A wybór nowego Prezydenta Miasta jest ku temu najlepszą okazją.

Dlatego zwracamy się do Pana z apelem o wzięcie sprawy usunięcia Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w swoje ręce i możliwie rychłe doprowadzenie jej do pomyślnego końca.

To także apel do olsztyńskich radnych, o debatę w tej sprawie i zajęcie stanowiska. Liczymy także na głos parlamentarzystów z naszego regionu.

W sytuacji kiedy sankcje z powodu agresji na Ukrainę dotyczą nawet rosyjskich sportowców, a polscy politycy jednym głosem mówią o rosyjskim zagrożeniu dla Polski, obecność pomnika chwały sowieckiego oręża w centrum miasta wojewódzkiego to czysty surrealizm!

Dlatego naszym apelem zainteresujemy najważniejszych polityków państwa, z Prezydentem Andrzejem Dudą i Premierem Donaldem Tuskiem na czele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *