piątek, 1 marca, 2024
KsiążkaRozmowy o OjczyźnieŻołnierze Niezłomni

Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku. Tadeusz Wolsza

Dzisiaj wziąłem udział w kolejnym Przystanku Historia. Spotkania odbywają się w Insty­tucie Kul­tury Chrześ­ci­jańskiej w Olsz­tynie, przy ul. Kopernika 47. Wykład na temat: Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, wygłosił prof. Tadeusz Wolsza.

Prof. Tadeusz Wol­sza przez sześć lat badał dostępną literaturę i dokumenty, by ustalić jak najszerszą listę Polaków, którzy w 1943 roku odbyli oficjalne podróże do Katynia, miejsca kaźni żołnierzy wziętych do niewoli przez bolszewików w 1939 roku.

Do czasu badań profesora, ta lista liczyła kilkanaście nazwisk. Obecnie znamy – z imienia i nazwiska – blisko sześćdziesięciu Polaków, którzy na zaproszenie władz niemieckich w 1943 roku wizytowali Katyń.

Profesor dotarł do raportów z tych wizyt, znajdujących się w Londynie ale najwięcej materiału badawczego dostarczyły mu dokumenty, obecnie będące w posiadaniu Instytutu Pamięci Narodowej, a wytworzone – tuż po wojnie – przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i później przez SB.

Ponieważ wskutek upływu czasu wszyscy uczestnicy tych wyjazdów już nie żyją, profesor dotarł do ich rodzin i w kilku przypadkach uzyskał bardzo cenną dokumentację.

Losy Polaków wizytujących KatyńEfektem tych badań jest książka, wydana w 2015 roku, zatytułowana:

To co widzi­ałem przekracza swą grozą najśmiel­sze fan­tazje. Wojenne i powo­jenne losy Polaków wiz­y­tu­ją­cych Katyń w 1943 roku.

Książkę wydano zbiorowym wysiłkiem: Instytutu Historii PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydawnictwa Neriton.

Książkę nabyłem i swoje wrażenia – po jej lekturze – nie omieszkam zamieścić na blogu.

Jestem moralnie do tego zobowiązany, bo profesor chętnie złożył, na moim egzemplarzu autograf, z dopiskiem Ku Prawdzie!

 

Zainteresowanym tematyką, polecam odsłuchanie całego nagrania tego spotkania. Profesor bardzo ciekawie opowiedział o kulisach powstawania książki.

Zarysował motywacje władz niemieckich, które zbrodnię katyńską rozgrywały dla swoich celów. Przedstawił kilka historii ludzi, którzy są bohaterami ww. książki.

Wspomniał także o powojennych losach, niektórych członków zagranicznych delegacji, które pojawiły się w Katyniu w 1943 roku.

Zbrodnia katyńska – i co do tego są wszyscy zgodni – została rzetelnie opisana przez Niemców w 1943 roku
– prof. Tadeusz Wolsza.

Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, to na ogół historie bez happy endu. Dawanie świadectwa Prawdzie wymagało odwagi, a z chwilą zakończenia drugiej wojny światowej, niezłomna postawa – w tym względzie – prowadziła do więzienia lub śmierci.

Tadeusz Wolsza, na spotkaniu w Olsztynie, zachęcił wszystkich słuchających do sięgnięcia po jego książkę, opisującą historie, które swą grozą przekraczają najśmielsze fantazje.

Na spotkaniu dowiedziałem się, że w Katyniu rozstrzelany został polski oficer wraz z 12-letnim synem!

 

 

 

 

2 komentarze do “Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku. Tadeusz Wolsza

  • Katyń na zawsze pozostanie przykładem jak zbrodniczym systemem był bolszewizm tak jak obozy koncentracyjne są przestrogą przed nazizmem

    Odpowiedz
    • Dziękuję! Straszne jest także to, że ta zbrodnia stalinizmu z 1940 roku, swoje krwawe żniwo zbiera… do dzisiaj! A jeszcze bardziej makabryczną konstatacją – po Katyniu – jest fakt, że ludobójstwo wcale nie zniknęło z dziejów narodów całego świata!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *