Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku. Tadeusz Wolsza
Dzisiaj wziąłem udział w kolejnym Przystanku Historia. Spotkania odbywają się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie, przy ul. Kopernika 47. Wykład na temat: Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, wygłosił prof. Tadeusz Wolsza.
Prof. Tadeusz Wolsza przez sześć lat badał dostępną literaturę i dokumenty, by ustalić jak najszerszą listę Polaków, którzy w 1943 roku odbyli oficjalne podróże do Katynia, miejsca kaźni żołnierzy wziętych do niewoli przez bolszewików w 1939 roku.
Do czasu badań profesora, ta lista liczyła kilkanaście nazwisk. Obecnie znamy – z imienia i nazwiska – blisko sześćdziesięciu Polaków, którzy na zaproszenie władz niemieckich w 1943 roku wizytowali Katyń.
Profesor dotarł do raportów z tych wizyt, znajdujących się w Londynie ale najwięcej materiału badawczego dostarczyły mu dokumenty, obecnie będące w posiadaniu Instytutu Pamięci Narodowej, a wytworzone – tuż po wojnie – przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego i później przez SB.
Ponieważ wskutek upływu czasu wszyscy uczestnicy tych wyjazdów już nie żyją, profesor dotarł do ich rodzin i w kilku przypadkach uzyskał bardzo cenną dokumentację.
Efektem tych badań jest książka, wydana w 2015 roku, zatytułowana:
To co widziałem przekracza swą grozą najśmielsze fantazje. Wojenne i powojenne losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku.
Książkę wydano zbiorowym wysiłkiem: Instytutu Historii PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydawnictwa Neriton.
Książkę nabyłem i swoje wrażenia – po jej lekturze – nie omieszkam zamieścić na blogu.
Jestem moralnie do tego zobowiązany, bo profesor chętnie złożył, na moim egzemplarzu autograf, z dopiskiem Ku Prawdzie!
Zainteresowanym tematyką, polecam odsłuchanie całego nagrania tego spotkania. Profesor bardzo ciekawie opowiedział o kulisach powstawania książki.
Zarysował motywacje władz niemieckich, które zbrodnię katyńską rozgrywały dla swoich celów. Przedstawił kilka historii ludzi, którzy są bohaterami ww. książki.
Wspomniał także o powojennych losach, niektórych członków zagranicznych delegacji, które pojawiły się w Katyniu w 1943 roku.
Zbrodnia katyńska – i co do tego są wszyscy zgodni – została rzetelnie opisana przez Niemców w 1943 roku
– prof. Tadeusz Wolsza.
Losy Polaków wizytujących Katyń w 1943 roku, to na ogół historie bez happy endu. Dawanie świadectwa Prawdzie wymagało odwagi, a z chwilą zakończenia drugiej wojny światowej, niezłomna postawa – w tym względzie – prowadziła do więzienia lub śmierci.
Tadeusz Wolsza, na spotkaniu w Olsztynie, zachęcił wszystkich słuchających do sięgnięcia po jego książkę, opisującą historie, które swą grozą przekraczają najśmielsze fantazje.
Na spotkaniu dowiedziałem się, że w Katyniu rozstrzelany został polski oficer wraz z 12-letnim synem!
Katyń na zawsze pozostanie przykładem jak zbrodniczym systemem był bolszewizm tak jak obozy koncentracyjne są przestrogą przed nazizmem
Dziękuję! Straszne jest także to, że ta zbrodnia stalinizmu z 1940 roku, swoje krwawe żniwo zbiera… do dzisiaj! A jeszcze bardziej makabryczną konstatacją – po Katyniu – jest fakt, że ludobójstwo wcale nie zniknęło z dziejów narodów całego świata!