niedziela, 3 marca, 2024
WojskoŻycie Olsztyna

Trwają największe tegoroczne ćwiczenia wojskowe: Dragon-19

Około 18 tysięcy żołnierzy w całej Polsce zaangażowanych jest w największych ćwiczeniach Sił Zbrojnych RP w 2019 roku pod kryptonimem Dragon-19.

Głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we spółdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.

W manewrach weźmie udział ponad 1,5 tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z sześciu brygad, między innymi żołnierze z 4 Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z Warmii i Mazur, którzy na co dzień służą w Batalionach lekkiej Piechoty w Giżycku i w Morągu, w ramach ćwiczeń Dragon-19 będą doskonalić umiejętności z oddziałem Straży Granicznej na Warmii i Mazurach.

Ćwiczenia mają na celu przeciwdziałanie zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego lub ładu i porządku publicznego w zasięgu terytorialnym przejść granicznych oraz w strefie nadgranicznej.

Również ochrona i wzmocnienie urzędów strategicznych oraz ubezpieczenie punktów kluczowych dla przemieszczających się sił wojsk własnych będą zasadniczym ćwiczeniem dla żołnierzy naszego regionu.

Te działania skupione są na terenie Orzysza.

Dla zapewnienia realności ćwiczone będą procedury wymiany informacji oraz współdziałania z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego kilku Urzędów Wojewódzkich.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Obrony Terytorialnej ćwiczą też w Braniewie i Lelkowie.

Zagadnienia takie jak pełnienie służby w formie patrolowania, prowadzenia obserwacji, kontrola ruchu drogowego, zatrzymywanie osób, przeszukanie terenu, pościg za osobą we współdziałaniu z przewodnikiem psa służbowego Straży Granicznej są kluczowe podczas ćwiczeń Dragon-19 na Warmii i Mazurach.

Terytorialsi doskonalą również sposób przekazywania informacji we współdziałaniu Wojska Polskiego z innymi służbami patrolowymi. Ćwiczenia pozwolą wzmocnić bezpieczeństwo naszego województwa i wschodniej granicy.

Dragon-19 to największe cykliczne ćwiczenie z udziałem innych państw NATO oraz krajów partnerskich, gdzie sprawdzona będzie synergia współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz obrony terytorialnej.

Manewry wojskowe Dragon- 19 głównie prowadzone będą w Drawsku Pomorskim, Żaganiu i Orzyszu.

Pozostałe epizody i zadania realizowane będą w rejonie Dęblina, przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich w rejonie Bałtyku Południowego.

Ważnym przedsięwzięciem w ramach ćwiczeń jest przebazowanie samolotów F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisko w Niemczech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *