środa, 17 kwietnia, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Przyjazna Energia 22 – Terytorialsi gotowi do wsparcia w czasie kryzysu!

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w dniu 22 listopada zrealizowali pierwsze ćwiczenie w ramach operacji Przyjazna Energia 22. Celem ćwiczenia jest gotowość do zasilania obiektów w energię elektryczną w przypadku przerw lub braku w dostawach prądu.

Jednym z kluczowych zadań WOT jest wsparcie lokalnych społeczności. Zgodnie z zapisami Ustawy o obronie Ojczyzny WOT została powierzona niemilitarna część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej.

– podkreśla Zastępca Dowódcy 4W-MBOT ppłk Łukasz Buczkowski.

We współpracy z Energa Operator Terytorialsi z 4.W-MBOT zasilili Urząd Miasta w Lidzbarku Warmińskim w energię elektryczną przy pomocy Kontenerowej Elektrowni Polowej (KEP-900).

Tym samym umożliwiając jego dalsze funkcjonowanie, w przypadku awarii sieci energetycznej, bądź przerw w dostawie prądu.

KEP-900 składa się z trzech zespołów spalinowo elektrycznych, które mogą funkcjonować również osobno, a operatorzy muszą ukończyć specjalistyczne kursy.

W ćwiczeniu wziął udział również wicestarosta powiatu lidzbarskiego Jarosław Kogut, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, oraz przedstawiciele administracji publicznej odpowiedzialni za realizację zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym w regionie.

Przyjazna Energia 22 to doskonała okazja nie tylko do sprawdzenia praktycznej realizacji zadań przez żołnierzy 4W-MBOT, ale także możliwość wymiany doświadczeń i wykorzystania wiedzy specjalistów z zakresu energetyki.

Do końca miesiąca przeprowadzenie ćwiczeń zostało zaplanowane jeszcze w kilku innych lokalizacjach w województwie warmińsko-mazurskim.

Oficer Prasowy 4W-MBOT por. Paulina KACPRZYCKA

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *