poniedziałek, 26 lutego, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Terytorialsi złożą przysięgę w Olsztynie – 3 lutego

Blisko 130 kolejnych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowie słowa roty przysięgi wojskowej podczas niedzielnej uroczystości, która odbędzie się 3 lutego na terenie koszar jednostki wojskowej w Olsztynie. Będzie to pierwsza, w tym roku, przysięga warmińsko-mazurskich żołnierz obrony terytorialnej

Już w najbliższą niedzielę 3 lutego br. o godz. 13.00 blisko 130 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy rozpoczęli służbę w Morągu, Braniewie i Giżycku, złoży uroczystą przysięgę wojskową.

Uroczystość odbędzie się na terenie 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ul. Saperska 1.

Zstanie ona poprzedzona mszą święta w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, o godzinie 10.00.

W programie uroczystej przysięgi przewidziana jest defilada pododdziałów 4W-MBOT. Tuż po uroczystości, Terytorialsi zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakimi dysponują na co dzień.

Będzie to dobra okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki. Swoje stoiska zaprezentują również: strażacy, policjanci, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Olsztynie oraz Agencja Mienia Wojskowego.  

Żołnierze WOT, którzy zasilą 4 W-MBOT, wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne pasje, zainteresowania i unikatowe umiejętności.

Wśród tych, którzy w niedzielę złożą przysięgę, są uczniowie, studenci, przedstawiciele służby zdrowia, nauczyciele. Tych dotąd obcych sobie ludzi połączyła miłość do Polski i gotowość niesienia pomocy lokalnej społeczności – mieszkańcom swojej małej Ojczyzny.

Warto podkreślić, że wśród 129 żołnierzy składających przysięgę, aż 41 to kobiety.

Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, które musi odbyć każdy ochotnik, aby zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały.

Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę ze służbą wojskową.

WOT na Warmii i Mazurach

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie powstała w ramach II etapu formowania WOT.

W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty: 41 blp w Giżycku, 42 blp w Morągu, 43 blp w Braniewie oraz 45 blp w Olsztynie.

W swoich szeregach mamy ponad 1700 żołnierzy. W tym roku zaczynamy formować batalion lekkiej piechoty w Ełku wraz z dwoma kompaniami wsparcia i saperów.

Dowódcą 4 W-MBOT jest płk Mirosław Bryś.
Misją 4 W-MBOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Mjr Daniel Wrzyszcz Szef Sekcji Komunikacji Społecznej 4 W-MBOT

 

2 komentarze do “Terytorialsi złożą przysięgę w Olsztynie – 3 lutego

 • Przyszłość narodu – dnia 3 lutego 2019 r. żołnierze WOT złożyli przysięgę w kościele NSPJ w Olsztynie.

  Gratuluję dowódcy! Wojsko siedzące w ławkach z bronią. U niektórych lufa karabinu skierowana do drugiego kolegi w ucho. Super, śmiechu warte.

  Byłam kilka lat temu szkolona w wojsku z tytułu wykonywanego zawodu jako pielęgniarka. I wiem na czym polega szkolenie. Napewno nie w taki sposób!

  Odpowiedz
  • Dziękuję! Mnie tam niestety nie było… mam nadzieję, że żołnierze nie byli wyposażeni w ostrą amunicję 😉

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *