sobota, 18 maja, 2024
InformacjeWojskoŻycie Olsztyna

Wakacje z WOT. Taryfy ulgowej nie było!

Wakacje były doskonałą okazją, by spędzić wolny czas na poligonie, sprawdzić siebie i zostać żołnierzem Wojska Polskiego, a wszystko to za sprawą projektu Wakacje z WOT. W województwie warmińsko-mazurskim w czasie wakacji blisko 240 ochotników zdecydowało się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś są już w szeregach 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wakacje z WOT to akcja, której celem jest umożliwienie uczniom, studentom i nauczycielom wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

To alternatywa dla osób, dla których zrealizowanie swoich planów w czasie roku szkolnego związanych z wojskiem jest utrudnione.

Podobny projekt WOT cieszył się ogromnym zainteresowaniem podczas ferii zimowych w ramach Ferii z WOT. Z projektu może skorzystać jednak każdy kto swoją przyszłość wiąże z mundurem.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT w ramach projektu Wakacje z WOT w tym roku zrealizowała łącznie trzy szkolenia.

Dwa podstawowe dla osób, które po raz pierwszy założyły mundur oraz szkolenie wyrównawcze dla ochotników, którym rzemiosło wojskowe jest już znane, a swoje szkolenie zakończyli w miniony weekend.

Szkolenia realizowane były w Braniewie i Olsztynie w koszarach 43 i 45 batalionu lekkiej piechoty.

Mimo iż szkolenia odbywały się pod hasłem „wakacje” to taryfy ulgowej dla kandydatów nie było.

Szkolenia w 4W-MBOT to intensywne ćwiczenia, wymagające dobrej kondycji fizycznej, zaangażowania i dużej dyscypliny.

Szkolenia obejmują zajęcia, m.in. z taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Szkolenie podstawowe zwieńcza uroczysta przysięga wojskowa, poprzedzona egzaminem, tzw. pętlą taktyczną.

Osoby wstępujące do WOT mają możliwość rozwijania kompetencji, a przede wszystkim zdobywania nowych kwalifikacji przydatnych na rynku pracy.

Terytorialsi zasilili szeregi poszczególnych batalionów, wchodzących w strukturę 4W-MBOT, m. in. piątego nowo powstającego 44 batalionu lekkiej piechoty w Ełku.

Na Warmii i Mazurach służy już ponad 3 tys. żołnierzy WOT. Najbliższe szkolenie w 4W-MBOT zaplanowane jest na 17 września oraz 7 października.

Można w każdej chwili aplikować do Terytorialnej Służby Wojskowej.

4W-MBOT zaprasza na szkolenie w ramach Ferii z WOT, które odbędzie się na początku 2023 roku.

Co należy zrobić by wstąpić w szeregi 4 W-MBOT?

Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie.

Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia.

Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, informacje uzyskamy również za pomocą strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

st. szer. Sabina Mazurek

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *