sobota, 25 maja, 2024
InformacjeRozmowy o OjczyźnieŻycie Olsztyna

Wiktor Marek Leyk – Z Niemcami trzeba permanentnie dialogować!

W ramach Debaty z Debatą – 2 marca 2017 roku – na temat stosunków polsko-niemieckich, wypowiedział się Wiktor Marek Leyk, szef kancelarii Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, i Pełnomocnik Marszałka ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Wiktor Marek Leyk

 – skrót wypowiedzi, całość do obejrzenia:

Niewątpliwie im więcej będzie w naszych działaniach, relacjach z Niemcami, racjonalnych zachowań i propozycji, tym mamy szansę uzyskać większe korzyści w dziedzinie gospodarki. Także i w polityce. Także i w relacjach społecznych.

Niemcy są bardzo pragmatyczni.

Jeżeli sytuacja gospodarcza w Niemczech jest trudna, to tam się spotykają liderzy największych koncernów – po cichu – z rządem, czy kanclerzem i rozmawiają, prowadzą debaty.

Jak problem rozwiązać w skali makro? Jaką przyjąć strategię?

Trzeba permanentnie dialogować!

Trzeba znajdować partnerów, budować obozy negocjacyjne. Czy to w dużej polityce, czy w relacjach biznesowych.

To jest możliwe. Pamiętajmy, że Polacy przez te 27 lat wyciągnęli się sami – za głowę – z bagna.

Mamy potencjał, tylko trzeba go wspierać.

Dzisiaj Polska nie jest w stanie sama – jako samotna wyspa – mieć rozwój wszelaki: cywilizacyjny, gospodarczy. Musi to robić w kooperacji z partnerami.

Jeżeli popatrzymy na otoczenie geopolityczne, to dla mnie nie ulega wątpliwości, że tym partnerem, z którym możemy najwięcej osiągnąć, są dzisiaj Niemcy, choć w doświadczeniu mojej rodziny, zawsze mieliśmy z tej strony same kłopoty.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *