wtorek, 19 marca, 2024
Rozmowy o Ojczyźnie

Racjonalizm. Główna cecha niemieckich elit politycznych

Mecenas Wojciech Wrzecionkowski, konsul honorowy Niemiec w Olsztynie – 2 marca 2017 r. – w olsztyńskiej Książnicy Polskiej, wypowiedział się w ramach Debaty z Debatą, na temat stosunków polsko-niemieckich. W dyskusji zabrał głos Tadeusz Poźniak, a dodatkowe pytania zadał Bogdan Bachmura.

Wojciech Wrzecionkowski – skrót wypowiedzi, całość na filmie:

Polska dla Niemców jest bardzo ważnym partnerem. Trzeba spojrzeć na proporcje. Niemcy są jednym z najbogatszych krajów na świecie. Ma ogromny przemysł. My nigdy im nie dorównamy, bo nie mamy takiego przemysłu, i nie będziemy mieli. My nie mamy mercedesa, bmw, nie mamy tysiąca innych marek. Wszędzie mówią, że marki niemieckie to najlepsze produkty na świecie.

W niemieckim MSZ pracuje 5 tys. ludzi. To jest normalnie miasto. Dziennie przyjmuje się tam tysiące delegacji z całego świata, bo Niemcy mają interesy na całym świecie. Nie możemy równać się w takim zakresie. Wina jest prosta i nieskomplikowana. Żeby nie 40 lat komunizmu, który doprowadził nas do kompletnej ruiny, to te stosunki też by były inne. A przede wszystkim nasza gospodarka byłaby inna. My nie jesteśmy w stanie dogonić bogatych krajów w ciągu 10, 20, 30 lat. Czy jesteśmy w stanie w ogóle dogonić? Oni sobie bez nas poradzą, a my możemy sobie bez nich nie poradzić.

Tadeusz Poźniak: zwrócił pan uwagę na te dysproporcje. One wynikają nie tylko z 40 lat komunizmu, ale z faktu zasadniczego. Nasz kraj został przez Niemcy ograbiony. Straty ludnościowe z emigracją powojenną wyniosły 15 milionów. Niemcy w sposób nieuprawniony, w sposób hańbiący wzbogacili się na naszej krzywdzie. Nie możemy dać się wykorzystywać w tych relacjach. Interes gospodarczy musi być wspólny, dla obydwu partnerów. Dużo jest nieprawdy, fałszu w tych relacjach ze strony niemieckiej. Wzywamy Niemców do bardziej uczciwego traktowania Polski i wtedy te relacje będą dużo lepsze.

Bogdan Bachmura: Co Polska może zrobić w sferze politycznej? Porównanie względnego ładu politycznego w Niemczech, i tego co mamy w Polsce. Te zderzenie dwóch światów. Co możemy zrobić w Polsce, żeby było z tym lepiej? 

Wojciech Wrzecionkowski: Ja mam to szczęście, że spotykam się z elitami niemieckimi. Ich stosunek do hitleryzmu, Trzeciej Rzeszy, jest głęboko krytyczny. Wiedzą jakie winy Niemcy popełnili w stosunku do Polski. II wojna światowa doprowadziła do ruiny Polski. Tego nikt nie kwestionuje. Oni mają tego świadomość. 

Gościłem w Olsztynie bardzo wiele osób ważnych. Był tu premier Bawarii, minister kultury Niemiec, wszyscy ambasadorowie i konsulowie generalni. Ci wszyscy ludzie mają bardzo dobry stosunek do Polski, i bardzo negatywny stosunek do tego co zrobiła III Rzesza, do Hitlera.

Niemcy są narodem bardzo racjonalnym. Są dobrze zorganizowani. Możemy się od nich bardzo dużo nauczyć. Organizacji, zarządzania, sposobu postępowania. Główna cecha niemieckich elit politycznych to jest racjonalizm. Co jest dla nas dobre to, to robimy. Co jest niedobre, to nie robimy. W Polsce wiadomo: jest trzech Polaków i są cztery zdania. Taka jest różnica.

TOP NADZWYCZAJNEJ KASTY OLSZTYŃSKICH SĘDZIÓW
2969 votes · 2989 answers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *