czwartek, 25 lipca, 2024
FilmPolitykaRozmowy o Ojczyźnie

Obława Augustowska. Mały Katyń

Wszystkich mieszkańców Olsztyna zainteresowanych eksterminacją narodu polskiego w 1945 roku, zapraszam na film Obława Augustowska.

Dla mnie, przez ponad 30 lat mieszkańca ziemi suwalskiej, nie trzeba przypominać jaki cel miała ta akcja. Pamiętam, że przeżywałem to bardzo, gdy w latach 80 ub. wieku wśród mieszkańców Suwalszczyzny rozeszła się wieść, że odkryto nieznane groby. Wydawało się, że w okolicach Gib odkryto masowe miejsca pogrzebania ofiar “małego Katynia”.

Później okazało się, że to były groby niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.  Miejsca pogrzebania ofiar tej zbrodniczej akcji, która miała na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa, nadal są nieznane.

Projekcja filmu Obława Augustowska, odbędzie się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie, ul. Kopernika 47, we czwartek, 23 lipca 2015 r. o godz. 18.00. Słowo wstępne wygłosi dr Waldemar Brenda, Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *